لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۹

فعالان سوری: در حملات هوایی ۱۴عضو داعش کشته شدند


هواپیماهای ارتش آمریکا به مواضع گروه «دولت اسلامی» (داعش) در سوریه روز چهارشنبه و برای دومین روز حمله کردند، اما به نظر می رسد این حملات باعث کاهش سرعت پیشروی پیکارجویان در مناطق کردنشین سوریه نشده است.

آمریکا، امارات متحده عربی و عربستان سعودی در دور دوم حملات شرکت داشتند و ۱۳ حمله هوایی در شرق سوریه انجام دادند. ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، که وظیفه آن نظارت بر عملیات نظامی آمریکا در منطقه خاورمیانه است، گفت اهداف این حملات چندین پالایشگاه نفت کوچک سیار داعش در سوریه بوده است که روزانه تا ۲ میلیون دلار برای پیکارجویان درآمد دارد.

فعالان سوری در سازمان «نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه» روز پنجشنبه اعلام کردند حملات هوایی که احتمالا از سوی ارتش آمریکا انجام شد، باعث کشته شدن ۱۴ نفر از پیکارجویان و ۵ نفر از غیرنظامیان در شمال شرق سوریه شده است.

به گفته آنها حملات چهارشنبه شب در مناطق دیر الزو و همچنین حسکه صورت گرفت است.

آوارگانی که برای فرار از حملات پیکارجویان داعش، به یک منطقه کردنشین سوریه رفته اند، می گویند نیروهای داعش روستاها را آتش زده اند و سر اسیران را بریده اند.

کردهای سوریه می گویند پیکارجویان داعش با افزایش حملات خود نزدیک مرز ترکیه در شمال سوریه به حملات هوایی آمریکا واکنش نشان داده اند.

حدود ۱۴۰ هزار نفر از مردم سوریه در روزهای اخیر از این کشور به ترکیه فرار کرده اند که سریعترین نرخ پناهندگی گروهی به ترکیه طی دوره جنگ سه ساله داخلی سوریه است.

واشنگتن با حمایت کشورهای متحد عربی خود - بحرین، عربستان سعودی، اردن، قطر و امارات متحده عربی - در اولین روز حملات هوایی به پیکارجویان سنی اسلامگرا در سوریه شماری از آنها را کشت.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته است استراتژی آمریکا در مبارزه با داعش، هدف قرار دادن آنها در عراق و سوریه است.

پیشروی نیروهای داعش در مناطق کردنشین به رغم حملات هوایی نشان می دهد که واشنگتن برای شکست دادن پیکارجویان در سوریه، جایی که نیروی نظامی متحد قوی زمینی ندارد، با مشکلاتی روبرو است.

سرهنگ استیو وارن، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز چهارشنبه گفت تعداد حملات هوایی آمریکا کاهش یافته است. او اما تاکید کرد کاهش تعداد حملات به معنای ضعیف شدن جنگ با تروریست ها در سوریه نیست. او گفت ارتش آمریکا اکنون به سمت جمع آوری اطلاعات بیشتر، اقدامات شناسایی و نظارتی رو آورده است.

سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه می گوید بمباران شبانه مناطق تحت کنترل داعش در سوریه، نزدیک مرز ترکیه را هدف قرار داده است؛ اما وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد ایالات متحده حمله ای به آن منطقه نکرده است.

سرهنگ وارن همچنین گفت اطلاعات ارتش آمریکا نشان می دهد حملات هوایی در سوریه باعث مرگ هیچ غیرنظامی نشده است. اما شبکه حقوق بشر سوریه می گوید حدود ده غیر نظامی در اولین شب حملات هوایی در سوریه کشته شدند.

سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه می گوید ۱۲۰ نفر از پیکارجویان داعش و القاعده در اولین دور حملات در سوریه کشته شدند.

XS
SM
MD
LG