لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۰

طرح گزینه های نظامی در سوریه در کنگره امریکا


یک مقام ارشد ارتش آمریکا برای مداخله نیروهای نظامی این کشور در سوریه گزینه های ممکن را مورد بررسی قرار داده، در حالی که همزمان در مورد هزینه و پیامدهای احتمالی مداخله مستقیم در کشور بحران زده سوریه هشدار داده است.

ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، با ارسال نامه ای به کنگره آمریکا، جزئیات ۵ گزینه را، از آموزش نیروهای مخالف گرفته تا انهدام انبارهای سلاحهای شیمیایی، مطرح ساخته است.

او گفت که چنین گزینه هائی احتمالاً به نیروهای مخالف کمک خواهد کرد که حکومت بشار اسد را تحت فشار بیشتری قرار دهند. از سوی دیگر، ژنرال دمپسی در نامه خود هشدار داده است که مداخله نظامی آمریکا در سوریه احتمالاً پیامدهای منفی، از جمله تقویت نیروهای تندرو در دسترسی به سلاحهای شیمایی را ببار خواهد آورد؛ که آمریکا در تلاش کنترل آنهاست.

آمریکا هنوز در مورد استفاده از نیروهای نظامی در سوریه اظهار نظری نکرده، و تا به حال دخالت خود در سوریه را به کمک های بشر دوستانه، و ارائه طرح هایی برای دسترسی شورشیان به سلاح منحصر ساخته است.

ژنرال دمپسی همچنین در گزینه های خود منطقه پرواز ممنوع در سوریه مورد بررسی قرار داده است، ولی درعین حال هشدار داده است که این اقدام نیاز به صدها جت جنگنده دارد و ماهانه بیش بالغ بر میلیاردها دلار هزینه برمی دارد. او همچنین گفته است که این اقدام ممکن است چندان موثر واقع نشود، به دلیل آنکه نیروهای ارتش سوریه هنوز قادر خواهند بود که با موشک و توپخانه به حملات خود ادامه دهند.

ژنرال دمپسی ایجاد منطقه بیطرف در کشورهای همسایه، مانند ترکیه و اردن را نیز مورد بررسی قرار داده، که می توان از این مراکز برای ارسال کمک های بشر دوستانه، و آموزش نظامی و جنگی نیروهای شورشی استفاده است. او می گوید که اجرای این برنامه برای دفاع نیاز به ایجاد منطقه پرواز ممنوع داشته و همچنین حضور هزاران نفر از نیروی نظام آمریکا و ماهانه هزینه ای بیش از یک میلیارد دلار را ایجاب می کند.

ژنرال دمپسی می گوید که گزینه پنجم دست زدن به حملات هوائی است برای تضعیف ارتش سوریه است، که این اقدام نیز نیاز به صدها جت جنگنده و هزینه ماهانه ای بالغ بر میلیاردها دلار خواهد داشت.

ژنرال دمپسی هشدار داده است که زمانی که اقدامات و درگیریهای نظامی صورت گیرد، آمریکا باید خود را برای پیامدهای آن، از جمله مداخله بیشتر، آماده کند، که راه گریز از آن بسیار دشوار است.

ژنرال دمپسی این نامه را پس از حضور در سنا و ادای توضیحات به کمیته خدمات نظامی ارسال داشت. او به قانونگزاران این کمیته گفت که به نظر می رسد که نبرد در سوریه به نفع بشار اسد تغییر کرده است.
XS
SM
MD
LG