لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۰

همسایگان سوریه نگران تجزیه این کشور


Map of Khan al-Assal, Syria
Map of Khan al-Assal, Syria
کشورهای همسایه سوریه بطور فزاینده ای نگران آنند که طرفهای درگیر در جنگ داخلی سوریه، خود را برای تجزیه آن کشور آماده می کنند.

بیم تجزیه سوریه پس از اینکه آخرهفته گذشته، کردهای سوری شهر مرزی راس العین را از گروههای جهادگرا که با رژیم بشار اسد میجنگند پس گرفتند، شکل جدی بخود گرفت زیرا این گروه برنامه خود را مبنی بر تشکیل یک دولت گذار در شمال شرق سوریه اعلام کرد.

سخنگویان دو گروه رقیب کرد همچنین اعلام کردند که بزودی با یکدیگر برسر شکل دولت تبادل نظر خواهند کرد و احتمالا برگزاری یک انتخابات را ظرف سه ماه آینده نیز تدارک خواهند دید.

رهبران «حزب اتحادیه دموکراتیک» درعین حال از اینکه تشکیل دولت گذار بمنزله تاسیس یک دولت خودمختار است را تکذیب می کنند و در عوض میگویند چنین «دولتی» صرفا برای دوره ای موقت خواهد بود.

آنها خاطر نشان میکنند چنین اقدامی بهیچوجه اقدامی «جدائی طلبانه» نیست ولی چون در مدت جنگ داخلی، شهروندان کرد منطقه به حال خود رها شده اند، فقدان یک منبع قدرت تا به نیازهای شهروندان پاسخ دهد محسوس بوده است و بنابراین ما اجبارا برای موقت هم که شده باید دست به چنین کاری بزنیم.

اما از سوی دیگر ترکیه که جمعیت کثیری از کردها را دارد نیز نگران است که مبادا کردهای سوریه در حال پایه گذاری «دولت» خود هستند، و البته چنین اقدامی میتواند تشویقی باشد برای کردهای تندرو ترکیه که جدایی طلب هم هستند و خلاصه تلاشهای دولت ترکیه بمنظور ایجاد یک صلح جامع در کردستان ترکیه، نقش آب بشود.

اما ترکیه تنها کشوری نیست که نگران تجزیه سوریه است بلکه بسیاری تشکیل سه دولت کوچک را در سوریه پیش بینی می کنند.
XS
SM
MD
LG