لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

بسته‌های پستی مشکوک در آمریکا برای چه کسانی ارسال شده است


پلیس نیویورک برای خنثی کردن بمب جاسازی شده در یک بسته پستی ارسالی به ساختمان تایم وارنر (سی ان ان) در نیویورک - ۲۴ اکتبر ۲۰۱۸
پلیس نیویورک برای خنثی کردن بمب جاسازی شده در یک بسته پستی ارسالی به ساختمان تایم وارنر (سی ان ان) در نیویورک - ۲۴ اکتبر ۲۰۱۸

از روز دوشنبه تاکنون، بسته‌های پستی حاوی بمب یا پودر سفید رنگ برای برخی چهره‌های مطرح در آمریکا ارسال شده، که این موضوع در صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفته است.

ارسال بسته‌های تهدیدآمیز برای اعضای حزب دموکرات یا افرادی که دیدگاه نزدیکی به آنها دارند، به این بحث دامن زده که شکاف سیاسی در ایالات متحده تشدید شده است.

برخی، مواضع پرزیدنت ترامپ و لحن او را ریشه بروز چنین اقدامی دانسته‌اند، و رئیس جمهوری و کاخ سفید نیز در مقابل رویکرد رسانه‌های جریان اصلی را دلیل شکاف می‌دانند.

در مقابل، سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه این ادعا که رویکرد پرزیدنت ترامپ موجب دامن زدن به شکاف سیاسی در جامعه شده است را رد کرد. سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید این تصور که رئیس جمهوری در واقع مسئول ارسال بسته‌های تهدیدآمیز برای برخی منتقدان یا رقبایش است را رد کرد و آن را ادعایی «خفت‌‌بار» و مایه ننگ دانست.

پیش از این واکنش خانم سندرز، پرزیدنت ترامپ در توئیتی نوشت که «بخش بسیار بزرگی از عصبانیتی که امروز در کشور شاهد هستیم، دلیلش گزارش‌های غلط و نادرست رسانه‌های عمده (جریان اصلی) است که من آنها را رسانه‌های جعلی می‌خوانم.»

مأموران سرویس مخفی و پلیس فدرال ایالات (اف بی آی) تا صبح پنجشنبه موفق به کشف ۱۰ بسته مشکوک شده‌اند و تحقیقات برای شناسایی فرستنده و انگیزه او یا آنها ادامه دارد.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی نگاهی انداخته است به پیشینه گیرنده‌های بسته‌های مشکوک:

جرج سوروس

اولین بسته حاوی بمب لوله‌ای روز دوشنبه در داخل صندوق پستی منزل «جرج سوروس» در نیویورک کشف شد. این میلیاردر معروف ۸۸ ساله از حامیان مالی عمده حزب دموکرات است و در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۱۶ از هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات در برابر دونالد ترامپ رقیب جمهوریخواه او حمایت کرد. از آقای سوروس در برخی کشورها به عنوان کسی یاد می‌شود که اندیشه‌های لیبرال دارد و از انقلاب‌های به اصطلاح رنگی یا مخملی حمایت می‌کند. پرزیدنت ترامپ پیشتر در ماه اکتبر، جرج سوروس را متهم به پرداخت پول به شرکت کنندگان در اعتراضاتی کرد که علیه برت کاوانا، گزینه پیشنهادی او برای عضویت در دیوان عالی کشور، دست به تظاهرات زدند.

هیلاری کلینتون

سرویس مخفی آمریکا روز سه شنبه یک بسته مشکوک را، که به محل سکونت بیل کلینتون رئیس جمهوری پیشین آمریکا از حزب دموکرات و همسر او هیلاری در منطقه منهتن نیویورک فرستاده شده بود، کشف و ضبط کردند. آقای کلینتون و همسرش هر دو از اعضای حزب دموکرات هستند و هیلاری در انتخابات ریاست جمهوری دو سال پیش رقیب اصلی دونالد ترامپ بود، که در نهایت رقابت را به نامزد جمهوریخواه واگذار کرد. آقای ترامپ در دوران رقابت‌های انتخاباتی بارها خانم کلینتون را با عنوان «هیلاری حقه‌باز» خطاب کرد. طرفداران پرزیدنت ترامپ در یک گردهمایی انتخاباتی در ویسکانسین، ساعاتی پس از انتشار خبر ارسال بسته تهدیدآمیز، این شعار قدیمی جمهوریخواهان را سر دادند که می‌گوید «او (هیلاری) را حبس کنید.»

باراک اوباما

روز چهارشنبه مأموران سرویس مخفی یک بسته پستی دیگر را، که این بار به نشانی منزل باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا در واشنگتن پایتخت ایالات متحده ارسال شده بود، شناسایی کردند. رئیس جمهوری پیشین دموکرات آمریکا که در طول دو سال گذشته بارها هدف انتقادهای پرزیدنت ترامپ قرار گرفته است، ماه گذشته فعالیت‌های سیاسی خود را در حمایت از نامزدهای انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره از حزب دموکرات آغاز کرد و طی سخنانی، از شکاف سیاسی موجود، حملات دونالد ترامپ علیه رسانه‌ها، و رویکرد به گفته او ملایم پرزیدنت ترامپ در برابر روسیه، انتقاد کرد.

اریک هولدر

اریک هولدر وزیر دادگستری و دادستان کل کشور در دولت باراک اوباما هدف دیگر بسته های مشکوک بود. وی اخیرا تمایل خود را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ اعلام و در چندین مناسبت هم از سیاست‌های پرزیدنت ترامپ انتقاد کرده است؛ از جمله تصمیم او به عفو برخی از محکومان در ماه ژوئن گذشته. بسته تهدیدآمیزی که به نشانی دفتر کار اریک هولدر در واشنگتن ارسال شده بود، در نهایت به نشانی فرستنده که بر روی بسته درج شده بود بازگردانده شد. نشانی فرستنده اما، دفتر دبی واسرمن شولتز نماینده دموکرات کنگره در ایالت فلوریدا بود.

جان برنان از طریق سی‌ان‌ان

یک بسته مشکوک دیگر برای جان برنان مدیر پیشین آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سی‌آی‌ای یا سیا) در دولت باراک اوباما ارسال شده بود، که آن هم توسط ماموران امنیتی کشف و ضبط شد. این بسته به نشانی شبکه خبری سی‌ان‌ان در نیویورک ارسال و بر روی آن درج شده بود «برسد به دست جان برنان.» آقای برنان به تناوب در برنامه‌های خبری سی‌ان‌ان به عنوان کارشناس مهمان شرکت می‌کند. پرزیدنت ترامپ در ماه اوت سال جاری ساعاتی پس از آن که جان برنان رئیس جمهوری را به نداشتن «حداقل استاندارد صداقت، بیان مؤدبانه دیپلماتیک و پایبندی به اصول اخلاقی» متهم کرد، مجوز امنیتی او را باطل کرد. شبکه سی‌ان‌ان نیز در اغلب گزارش‌های خبری خود نگاه انتقادی به سیاست‌های پرزیدنت ترامپ دارد و او از این رسانه مطرح آمریکایی به عنوان «رسانه جعلی» یاد می‌کند.

ماکسین واترز

برای ماکسین واترز قانونگذار کالیفرنیایی دو بسته مشکوک فرستاده شده است. وی در ماه های اخیر به شدت از پرزیدنت ترامپ انتقاد و در مواردی از الفاظ توهین آمیز استفاده کرده است. در ماه ژوئن، گروهی در یک رستوران در برابر چند مقام‌ دولت پرزیدنت ترامپ قرار گرفتند و به رویکرد سختگیرانه کاخ سفید در زمینه مهاجرت و مهاجران غیرقانونی اعتراض کردند. نماینده ۸۰ ساله کنگره از حزب دموکرات بعدا از طرفداران خود خواست هر جا که توانستند همین کار را انجام دهند و به مقام‌های دولت پرزیدنت ترامپ نشان دهند که «همه جا مورد استقبال همه نیستند.»

رابرت دونیرو

یک بسته مشکوک دیگر این بار، نه برای سیاسیون، بلکه برای رابرت دونیرو هنرپیشه سرشناس هالیوود و برنده جایزه اسکار ارسال شد. این بسته روز پنجشنبه توسط یکی از کارکنان شرکت تولید فیلم و سریال «ترایبکا» کشف شد و به پلیس اطلاع داد. آقای دونیرو یکی از مؤسسان این شرکت است. این هنرپیشه معروف ۷۵ ساله در ماه ژوئن امسال و در مراسم اعطای جوایز «تونی» در نیویورک، بابت انتقاد از پرزیدنت ترامپ، سخت مورد تشویق حاضران قرار گرفت. رابرت دونیرو که خود متولد نیویورک است، و همشهری دونالد ترامپ محسوب می‌شود، در جریان رقابت‌های انتخاباتی ۲۰۱۶ به شدت به نامزد حزب جمهوریخواه تاخت و از الفاظ غیرمحترمانه‌ای برای توصیف شخصیت او استفاده کرد.

جو بایدن

برای جو بایدن معاون رئیس جمهوری پیشین آمریکا هم مانند ماکسین واترز دو بسته پستی مشکوک پست شده بود که هر دو روز پنجشنبه در مرکز پست ایالت دلاوِر کشف و ضبط شد. دونالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی آمریکا هفته پیش در یک گردهمایی انتخاباتی گفت اوباما بایدن را از «زباله دانی» برداشت و معاون رئیس جمهوری کرد. بایدن اوایل امسال گفته بود اگر در دوران دبیرستان بودیم، ترامپ را «با کتک» از مدرسه بیرون میانداختم. همین باعث شد که پرزیدنت ترامپ در توئیتر واکنش نشان دهد و بگوید که جو بایدن «هم از نظر روانی و هم از نظر فیزیکی» ضعیف است. شایعاتی گاه مطرح می‌شود که جو بایدن احتمالا نامزد حزب دموکرات در انتخابات ۲۰۲۰ خواهد بود.

دبی واسرمن شولتز

بسته پستی برگشتی که برای اریک هولدر در شهر واشنگتن ارسال شده بود، به آدرس دبی واسرمن شولتز در فلوریدا – که نام و نشانی او به عنوان فرستنده بر روی بسته درج شده بود – فرستاده شد. این بسته نیز به موقع کشف و ضبط شد. به دنبال ماجرای ایمیل‌های هیلاری کلینتون و طرح این موضوع که یک نفر در داخل حزب دموکرات خواسته به نامزد آن حزب در انتخابات ۲۰۱۶ ضربه بزند، خانم واسرمن شولتز که پنج سال ریاست کمیته ملی حزب دموکرات را بر عهده داشت، از مقام خود کناره‌گیری کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG