لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۱

عربستان سعودی ده ها زندانی حوثی را آزاد کرد


چند عضو شبه نظامیان حوثی - آرشیو
چند عضو شبه نظامیان حوثی - آرشیو

منابع جنبش شیعی حوثی در یمن روز شنبه گفتند عربستان سعودی ۴۰ زندانی را تحویل داده است. این اقدام بخشی از توافقی برای فرونشاندن آتش جنگ است و در حالی صورت می گیرد که مذاکرات صلح با میانجیگری سازمان ملل متحد اندکی پیشرفت کرده است.

به گزارش رویترز، سخنگوی حوثی روز شنبه در بیانیه ای گفت "ما ۴۰ زندانی را ، که ۲۰ نفر آنها در داخل یمن اسیر شدند، تحویل گرفته ایم."

روز شنبه یک هیات حوثی در کویت، محل برگزاری مذاکرات، پیشنهادی را برای تشکیل یک دولت انتقالی جهت نظارت بر تحویل دادن تسلیحات و آزادی زندانیان سیاسی پیش از برگزاری انتخابات ارائه داد.

یک منبع آشنا به مذاکرات به رویترز گفت حوثی ها درخواست کرده اند عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری تبعیدی یمن از انتخابات حذف شود.

او گفت دولت یمن می خواهد حوثی ها و نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح رئیس جمهوری سابق پیش از آغاز هر گفت و گوئی تسلیحات را تحویل دهند و از شهرهایی که سال پیش تصرف کردند خارج شوند.

فرستاده سازمان ملل متحد گفت "جو مثبت بود، و همه تعهد خود را به متوقف ساختن جنگ تجدید کردند."

ثبات یمن، که در آنجا القاعده و گروه دولت اسلامی برای نفوذ با یکدیگر رقابت می کنند، به دلیل مجاورت با عربستان سعودی، صادر کننده بزرگ نفت ، و نیز نزدیک بودن با خطوط کشتیرانی عمده، ا یک نگرانی بین المللی است.

XS
SM
MD
LG