لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۵

ترامپ قاضی ۵۳ ساله «برت کاوانا» را برای عضویت در دیوان عالی نامزد کرد


در هنگام معرفی نامزد دیوان عالی توسط رئیس جمهوری آمریکا، خانواده این قاضی همراه او بودند.
در هنگام معرفی نامزد دیوان عالی توسط رئیس جمهوری آمریکا، خانواده این قاضی همراه او بودند.

دوشنبه شب رئیس جمهوری ایالات متحده یک قاضی ۵۳ ساله را به عنوان گزینه خود برای عضویت در دیوان عالی آمریکا معرفی کرد. گزینه پیشنهادی پرزیدنت ترامپ قاضی «برت کاوانا» است.

آقای کاوانا ۵۳ ساله، از سال ۲۰۰۶ در دادگاه پر نفوذ تجدید نظر شعبه واشنگتن دی.سی، پایتخت آمریکا، خدمت کرده است.

این دستیار سابق کاخ سفید در دوران ریاست جهوری بوش، پیشتر برای کنت استار، که به عنوان بازرس مستقل، پرونده بیل کلینتون، رئیس جمهوری سابق آمریکا در دهه ۱۹۹۰ را بررسی کرد، خدمت کرده بود.

او زمانی که از سوی بوش به برای پست فعلی اش نامزد شد با یک نبرد سخت برای کسب تاییدیه از سوی قانونگذاران مواجه شد.

پرزیدنت ترامپ در معرفی کاوانا به سابقه دو قاضی پیشین دیوان عالی یعنی آنتونی اسکالیا و آنتونی کندی اشاره کرد و گفت این دو قاضی خوب توسط رئیس جمهوری بزرگ مان رونالد ریگان نامزد شده بودند.

رئیس جمهوری آمریکا سپس گزینه خود را معرفی کرد.

قاضی کاوانا در سخنانش گفت از فردا گفتگو با سناتورها را برای جلب آرای آنها شروع می کند.

پرزیدنت ترامپ قاضی کاوانا را برای تصدی یک کرسی خالی در دیوان عالی کشور، معرفی کرد. پیش از این قاضی «آنتونی کندی» اعلام بازنشستگی کرد و جای او خالی شده است.

اگر چه قاضی کندی فردی محافظه کار تلقی می شود، اما در یک برهه زمانی حساس به قانونی کردن ازدواج دگرباشان جنسی و همچنین ادامه قانونی بودن حق سقط جنین رای مثبت داد.

طبق قانون، سنا باید به نامزد پیشنهادی رای اعتماد بدهد.

دیوان عالی بالاترین نهاد قضایی در آمریکا است و در سالهای اخیر تاثیر زیادی در مسائل مناقشه برانگیز از جمله حق ازدواج همجنسگرایان یا حق سقط جنین زنان داشت.

دیوان عالی آمریکا ۹ عضو دارد و با این انتخاب دوم پرزیدنت ترامپ، این دیوان به نفع محافظه کاران خواهد شد.

میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه در سنای آمریکا، پس از معرفی قاضی کاوانا، با صدور بیانیه ای او را فردی با صلاحیت برای احراز کرسی قضاوت در دیوان عالی کشور دانست.

دموکرات های سنا، وعده داده اند که در برابر نامزدی که کفه آرای این دادگاه را به سمت محافظه کاران سنگین کند، مقاومت کنند.

سناتور کوشنر گفت: «مساله مهم این است که فرد پیشنهادی فرد درستی باشد. کسی باشد که به احکام قضایی پیشین دیوان عالی احترام بگذارد و بر این اساس حکم صادر کند. یعنی برپایه رویه قضایی و نه برپایه ایدئولوژی.»

جاناتان تورلی، از دانشگاه جرج واشنگتن معتقد است که بر اساس پیشینه احکامی که قاضی کندی داده است، جایگزین کردن او کار دشواری است. او می گوید: «قاضی کندی فردی میانه رو بود، نه فردی شدیدا متمایل به چپ و یا راست.»

جان فورتیر، یک کارشناس دیگر، معتقد است که محافظه کاران امیدوارند که بتوانند از این فرصت برای تحکیم موقعیت خود در دیوان عالی آمریکا بهره ببرند. او می گوید: «به نظرم برخی معتقدند که قاضی کندی آنقدر هم محافظه کار نبود. یعنی همواره در این راستا حکم صادر نمی کرد. بنابراین نامزد پیشنهادی دونالد ترامپ فردی خواهد بود که همواره به همراه دیگر محافظه کاران در دیوان عالی رای بدهد.»

پال شف برمن، تحلیلگر مسائل حقوقی معتقد است که معرفی یک نامزد کاملا محافظه کار، سنا را به محل درگیری سیاسی تبدیل خواهد کرد.

او می گوید: «به نظرم ما شاهد فرآیند رای اعتماد پر مشاجره ای در سنا خواهیم بود؛ آنهم به خاطر نقشی که قاضی کندی در دیوان ایفا می کرد و همچنین به خاطر اینکه وضعیت سیاسی کشور چند قطبی است.»

نامزد پیشنهادی پرزیدنت ترامپ باید از سنا که در آن جمهوری خواهان با ۵۱ کرسی در اکثریت هستند، رای اعتماد بگیرد. در حال حاضر سناتور مک‌کین به خاطر بیماری از جلسات دور است و اگر دو جمهوریخواه دیگر رای ندهند، کار گزینه پرزیدنت ترامپ به مشکل می خورد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG