لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۵

دیوانعالی آمریکا: نوجوانان محکوم به حبس ابد باید امکان فرجام‌خواهی دوباره داشته باشند


نمایی از ساختمان دیوان عالی آمریکا در شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده
نمایی از ساختمان دیوان عالی آمریکا در شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده

دیوانعالی ایالات متحده روز دوشنبه اعلام کرد افرادی که در نوجوانی به جرم قتل به حبس ابد محکوم شده‌اند، باید امکان فرجام‌خواهی دوباره و تقاضای تجدید نظر به منظور آزادی از زندان را داشته باشند.

بنا بر اعلام دیوانعالی آمریکا، تصمیم سال ۲۰۱۲ این عالی‌ترین مرجع قضایی ایالات متحده مبنی بر لغو غیرمشروط احکام حبس ابد برای نوجوانان، باید به نحوی اجرا شود که موارد گذشته را نیز در بر گیرد.

به گفته آنتونی کندی، یکی از قضات حامی این حکم که با شش رأی موافق در برابر سه رأی مخالف به تصویب رسید، این تصمیم هم روند صدور احکام جدید، و هم امکان تقاضای مجدد برای آزادی مشروط را شامل می‌شود.

تصمیم دیوانعالی آمریکا در راستای روندی است که این نهاد قضایی برای برخورد متفاوت با مجرمان نوجوان در مقایسه با مجرمان بزرگسال در پیش گرفته است.

اعلام امروز دیوانعالی آمریکا زمانی مطرح شد که تقاضای آزادی مشروط هنری مونتگومری – که در سال ۱۹۶۳ و در ۱۷ سالگی به جرم قتل یک افسر پلیس به حبس ابد محکوم شد – از سوی دادگاه عالی ایالت لوئیزیانا رد شد.

به عقیده قاضی کندی زندانیانی مانند مونتگومری که اکنون ۶۹ ساله است، باید این امکان را داشته باشند که ثابت کنند جرمی که مرتکب شده بودند ناشی از فطرت خلافکارانه و غیرقابل ترمیم آنها نبوده و می توانند شانس دوباره‌ای برای زندگی در بیرون از دیوارهای زندان را داشته باشند.

XS
SM
MD
LG