لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۶

میت رامنی در انتخابات مقدماتی ۶ ایالت پیروز شد


ریک سنتروم، سناتور سابق پنسیلوانیا با هواداران خود در اوهایاو صحبت می کند.
ریک سنتروم، سناتور سابق پنسیلوانیا با هواداران خود در اوهایاو صحبت می کند.

میت رامنی فرماندار سابق ماساچوستس با پیروزی در انتخابات مقدماتی ایالت حساس اوهایو، گام دیگری برای پیروزی در انتخابات درون حزبی برداشت، اگرچه هنوز تا پایان راه درازی باقی مانده است.

ایالت پرجمعیت اوهایو به طور سنتی نقش مهمی در انتخاباتی ریاست‌ جمهوری آمریکا ایفا می کند، و تاکنون در – به استثنای دو مورد – همواره نامزد پیروز در اوهایو، برنده رقابتهای درون‌حزبی بوده‌است.

آقای رامنی علاوه بر پیروزی در اوهایو در سه شنبه موسوم به سه شنبه بزرگ یا آن طور که در آمریکا موسوم است «سوپر تیوزدی»، در ایالتهای ماساچوست، ورمونت، آیداهو، آلاسکا، و ویرجینیا نیز به پیروزی رسید.

نتایج نشان می دهد که رأی دهندگان اوهایو، رامنی را رقیب قوی تری برای اوباما می دانند اما معتقدند که سنتروم مشکلات مردم معمولی آمریکا را بیشتر درک می کند. سنتروم در میان مردم طبقه متوسط که اکثریت رأی دهندگان هستند محبوبیت بیشتری دارد.

ریک سنتروم، سناتور سابق ایالت پنسیلوانیا، به دلیل برخی نظراتش از جمله مخالفت با ازدواج همجنسگرایان و جلوگیری از بارداری از حمایت محافظه کاران مذهبی برخوردار است. آقای سنتروم موفق شد در ایالتهای اوکلاهما، تنسی و داکوتای شمالی به پیروزی رسد.

نیوت گینگریچ رئیس اسبق مجلس نمایندگان امریکا هم در ایالت جورجیا پیروز شد.

ران پال، دیگر کاندیدای جمهوری خواهان که نماینده کنگره آمریکا از ایالت تگزاس است و به خاطر دیدگاه هایش در حمایت از آزادی فردی معروف است. آقای پال موفق به پیروزی در هیچ یک از ده ایالتی که روز سه شنبه انتخابات درون حزبی برگزار کردند نشد.

نظرسنجی شبکه ای بی سی و واشنگتن پست در روز سه شنبه نشان می دهد که اغلب رأی دهندگان بیشتر از دید مثبت، به دیده منفی به کاندیداها می نگرند. نظرسنجی شبکه خبری ان بی سی و وال استریت جورنال نیز در روز دوشنبه حاکی از آن بود که ۴۰درصد رأی دهندگان نسبت به حدود سه ماه پیش علاقه کمتری به حزب جمهوری خواه نشان می دهند.

کنوانسیون جمهوریخواهان در روزهای ۲۷ تا ۳۰ اوت در تمپای فلوریدا برگزار خواهد شد، تا به طور رسمی نامزد نهایی این حزب برای رقابت ماه نوامبر را برگزیند.


انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار است ششم نوامبر برگزار شود.

XS
SM
MD
LG