لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۹

«سه شنبه بزرگ»، روز سرنوشت ساز نامزدهای جمهوری خواه آمریکا


«سه شنبه بزرگ»، روز سرنوشت ساز نامزدهای جمهوری خواه آمریکا
«سه شنبه بزرگ»، روز سرنوشت ساز نامزدهای جمهوری خواه آمریکا

رای دهندگان روز ۶ مارس (۱۶ اسفند) در ۱۰ ایالت آمریکا رهسپار حوزه های رای گیری شده اند تا «سه شنبه بزرگ» که مهمترین روز رای گیری در رقابتهای انتخاب نامزد برگزیده حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده است، رای دهند.

سه شنبه بزرگ، یا آنطور که آمریکایی ها می گویند «سوپر تیوزدی» به سه شنبه ای در ماه فوریه یا مارس در سال انتخابات ریاست جمهوری اطلاق می شود که طی آن ده ایالت، به شکل همزمان انتخابات مقدماتی برگزار می کنند تا نمایندگانی را برای کنوانسیون ملی حزب انتخاب کنند که در آن کاندیداهای ریاست جمهوری حزب به شکل رسمی نامزد می شوند.

امروز بیش از یک سوم از ۱۱۴۴ سهميه معين مورد نياز کانديدا برای بدست آوردن نامزدی رسمی حزب در انتخابات ۱۰ ايالت رقم می خورد.

میت رامنی، نامزد پیشروی حزب جمهوریخواه که پیروز ۵ ایالت بوده، امیدوار است تا از این پیروزیها بهره بجوید و جایگاه خود را در مقام نامزد قطعی این حزب تثبیت کند. ریک سنتروم رقیب اصلی او نیز در تلاش است تا شرایطی را که در اوایل ماه فوریه به پیروزی قاطع او در سه ایالت منتهی شد، حفظ کند.

رامنی و سنتروم روز دوشنبه در کمپين ایالت مهم اوهایو برای جلب توجه و حمایت رای دهندگان در رقابتی تنگاتنگ، تبلیغات انتخاباتی خود را ادامه دادند.

ارقام نظرسنجی جدید دانشگاه کوئینی پیاک حاکی از آن است که کارزار انتخاباتی رامنی از هفته گذشته تاکنون جنب و جوش و تحرک تازه ای به دست آورده و هم اکنون ۳۴ درصد آرای مقدماتی رای دهندگان جمهوریخواه اوهایو را به خود اختصاص داده و ۳ امتیاز از سنتروم جلوتر است. سنتروم اواخر ماه گذشته در اوهایو پیشرو بود.

این رقابتها جمهوریخواهان را قدمی دیگر به انتخاب نامزد خود برای رویارویی با باراک اوباما، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ماه نوامبر نزدیک تر خواهد کرد.

جورجیا، ماساچوست، ورمونت، ویرجینیا، اوکلاهوما و تنسی دیگر ایالتهایی هستند که روز سه شنبه انتخابات مقدماتی برگزار خواهند کرد. در آیداهو، داکوتای شمالی و آلاسکا نیز جلسه های حزبی برگزار خواهد شد.

نیوت گینگریچ، رئیس پیشین کنگره و ران پال، نماینده تگزاس در کنگره نیز دو نامزد دیگر حزب جمهوریخواه در این رقابتها هستند.

گینگریچ روز دوشنبه در تنسی کمپین انتخاباتی داشت و پیروزی او در جورجیا قطعی است و ارقام نظرسنجی از پیشی گرفتن وی از دیگر نامزدها حکایت می کنند.

پال هنوز موفق نشده است تا در رقابتهای انتخاب نامزد قطعی این حزب پیروز شود. او امیدوار است که بتواند آرای مردم آلاسکا، آیداهو و داکوتای شمالی را به خودش اختصاص دهد.

انتظار می رود رامنی در ماساچوست، ورمونت و ویرجینیا موفق شود. او از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ فرماندار ماساچوست بود و در ویرجینیا نیز فقط او و پال نامزد حزب خواهند بود.

در همین ضمن، میزان محبوبیت باراک اوباما به تدریج افزایش می یابد و او امیدوار است بتواند در کنفرانس خبری بعد از ظهر سه شنبه توجه ها را به خود جلب کند.

XS
SM
MD
LG