لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۵

آمریکا خواهان همکاری بین‌المللی برای مقابله با «معضل جهانی» کار کودکان شد


کودک کار (آرشیو)
کودک کار (آرشیو)

وزارت امور خارجه ایالات متحده دوشنبه ١٢ ژوئن به مناسبت روز جهانی مبارزه با کار کودکان در بیانیه‌ای اعلام کرد از همکاری‌های فزاینده بین‌المللی برای مبارزه با این «معضل جهانی» استقبال می‌کند.

این بیانیه با اشاره به تصویب «کنوانسیون بدترین شکل‌های کار کودکان» در بیش از دو دهه پیش توسط کل کشورهای عضو سازمان بین‌المللی کار، با استناد به ارقام این نهاد بین‌المللی عنوان کرده در سال ۲۰۲۱ حدود ۸۰ میلیون کودک سرگرم انجام کارهای خطرناک و ناایمن بودند.

بیانیه وزارت امور خارجه ایالات متحده افزوده که فرستاده ویژه این وزارتخانه در امور بین‌المللی کار با همکاری دیگر نهادهای آمریکایی و شرکای بین‌المللی تلاش می‌کند بدترین شکل‌های کار کودکان را ریشه‌کن کند.

وزارت امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از بیانیه خود به نشست اخیر سران گروه هفت در هیروشیما و تعهد آنها به ریشه‌کن کردن کار اجباری و کار کودکان اشاره کرده است.

در همین ارتباط، سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای ضمن «تاکید بر پیوند بین عدالت اجتماعی و کار کودکان، شعار این روز در سال ۲۰۲۳ را «عدالت اجتماعی برای همه، به کار کودکان پایان دهید» اعلام کرد.

سازمان ملل متحد روز جهانی مبارزه با کار کودکان را که هر ساله در ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) برگزار می‌شود، یک پیش‌زمینه برای جنبش رو به رشد جهانی علیه کار کودکان خوانده است.

این سازمان همچنین خواستار اجرای موثر «فراخوان دوربان برای اقدام» شده است. این فراخوان تعهدات جامعه جهانی را در شش حوزه از جمله شتاب بخشیدن به تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به کار کودکان، پایان دادن به کارکودکان در کشاورزی، و دسترسی کودکان به آموزش و پرورش رایگان و اجباری تعریف کرده است.

XS
SM
MD
LG