لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۴

عضو شورای شهر تهران: «کودکان کار و خیابانی» افزایش یافته‌اند 


آرشیو - کودک کار در ایران
آرشیو - کودک کار در ایران

در آستانه روز جهانی مبارزه با کار کودکان، یک عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران از افزایش تعداد کودک کار و خیابانی در سطح کشور به ویژه تهران خبر داده است.

سوده نجفی، عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران با استناد به آنچه «آمار غیررسمی» خوانده، مدعی شده است که بین «۱۴ هزار تا ۷۰ هزار کودک خیابانی» در سطح کشور وجود دارد.

به گزارش رسانه‌های داخلی، سوده نجفی، عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران در جلسه امروز یکشنبه بیست و یکم خردادماه گفت: یکی از مشکلات موجود در تهران، حضور کودکان کار و خیابانی است که به‌دلیل «آزارهای متعدد» این پدیده به وجود آمده و این افراد «دچار مشکلاتی به‌لحاظ جسمی، روحی و روانی شده‌اند.»

نجفی با اشاره به «عدم توجه به رفع مشکلات و چالش‌های کودکان کار و خیابانی»، افزوده است: شاهد «افزایش تعداد کودکان کار و خیابانی» در کشور به‌ویژه تهران هستیم و این در حالی است که سازمان‌های متولی و دستگاه‌های مسئول در این خصوص «اقدامی را انجام نمی‌دهند.»

بر پایه مفاد «پیمان‌نامه حقوق کودک»، دولت‌های عضو «مجمع عمومی سازمان ملل متحد»، موظف هستند با «هرگونه سوء استفاده و بهره کشی اقتصادی از کودکان» مقابله کنند؛ در همین راستا، دوازدهم ژوئن (۲۲ خرداد ماه) به‌عنوان «روز جهانی مبارزه با کار کودکان» نامیده شده است.

در این حال، محمدرضا حیدرهایی، سرپرست دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی نهاد دولتی «سازمان بهزیستی» یازدهم اردیبهشت‌ماه اعلام کرده بود برخی از کودکان کار و خیابان با «برخی از باندهای مواد مخدر» درگیر شده‌ و «جابجایی مواد مخدر» را برعهده گرفته‌اند.

تعداد کودکان کار و خیابانی که همواره در ایران مورد مناقشه قرار دارد، هیچگاه آمار دقیقی از آن انتشار نیافته و مجموعه‌های دولتی متولی در این زمینه همچون سازمان بهزیستی نیز اعلام کرده‌اند که «مخالف جمع‌آوری کودکان کار و خیابانی» هستند.

صبا آلاله، روانشناس بالینی و فعال اجتماعی نیز در گفتگو با بخش فارسی «صدای آمریکا»، مسئول افزایش آمار کودکان کار در ایران را حکومت جمهوری اسلامی دانسته و دلیل آن را توسعه فقر و نابسامانی‌های اجتماعی عنوان کرده است.

XS
SM
MD
LG