لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۴

وزارت خارجه آمریکا با اشاره به تحریم روز چهارشنبه: شبکه خریدهای نظامی ایران تحریم شد


وزارت خارجه آمریکا بیانیه‌ای درباره تحریم‌های اخیر اعمال شده علیه جمهوری اسلامی از سوی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده صادر کرد.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است که جمهوری اسلامی به تلاش‌های خود برای دامن زدن به درگیری‌ها در منطقه، توسعه موشک‌های بالیستیک، خشونت با مردم و حمایت از تروریسم ادامه می‌دهد.

وزارت خارجه آمریکا همچنین به انجام غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران اشاره کرده است که بالاتر از سقف تعیین شده در توافق هسته‌ای (موسوم به برجام) است.

این بیانیه اضافه کرده است که ایالات متحده به افزایش فشارهای خود بر حکومت ایران برای تغییر رفتار آن ادامه خواهد داد.

پیشتر سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، گفته بود که حکومت ایران از روش‌های پیچیده برای مخفی نگاه داشتن تلاش‌‌هایش جهت تقویت برنامه اتمی خود استفاده می‌کند و ایالات متحده در هر مقطعی، جلوی آن‌ را می‌گیرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که دو شبکه مرتبط با خریدهای نظامی ایران و مدیران شرکت‌های مرتبط با آن به دلیل تلاش برای دور زدن تحریم‌های جمهوری اسلامی تحریم شده‌اند.

این شبکه‌ها شامل شبکه مرتبط با حامد دهقان و شرکت‌های صوری آن در هنگ‌کنگ و شبکه سیدحسین شریعت، برای دستیابی به تولیدات آلومینیومی برای وزارت دفاع جمهوری اسلامی، تحریم شدند.

حامد دهقان، رئیس شرکت پیشتازان کاوش‌گستر بشری با مسئولیت محدود، که همزمان رئیس هیات مدیره ابتکار صنعت ایلیا است، به همراه هادی دهقان، میلیون‌ها دلار تجهیزات الکترونیکی برای شرکت مهندسی راستا فن و برای مصارف شرکت‌های نظامی ایران فراهم کرده‌اند.

شرکت صنایع هوایی، گروه مهندسی شهید باکری و گروه صنعتی شهید همت که از مشتریان شرکت ابتکار صنعت ایلیا محسوب می‌شوند، همگی در فهرست تحریم‌ها قرار دارند.

شقایق اخایی، عضو هیات مدیره پیشتازان کاوش‌گستر بشری، و مهدی ابراهیم‌زاده، که در تهیه تجهیزات الکترونیکی دست داشته‌اند هم در فهرست تحریم‌ها قرار گرفتند.

شرکت صنعتی گرین (سبز) با مسئولیت محدود در هنگ‌کنگ، شرکتی است که زیر نظر حامد دهقان فعالیت می‌کند و شرکتی صوری برای خرید‌های صنایع نظامی ایران است. شرکت شفق صنوبر یزد هم از شرکت‌های مرتبط با حامد دهقان است. هر دو شرکت در فهرست تحریم‌ها قرار گرفتند.

شرکت عصر صنعت اشراق و مدیر آن سید حسین شریعت، برای خرید آلومینیوم و تجهیزات الکترونیک، در این فهرست تحریم‌ها قرار دارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG