لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۸

رفتار ایران با اقلیتهای دینی بدتر شده است


نقشه وزارت خارجه آمریکا از شرایط آزادی مذهبی در جهان: نواحی «نگران کننده» قرمز شده اند. ۲۰ مه ۲۰۱۳
نقشه وزارت خارجه آمریکا از شرایط آزادی مذهبی در جهان: نواحی «نگران کننده» قرمز شده اند. ۲۰ مه ۲۰۱۳

آمریکا رفتار ایران، برمه، چین، اریتره، عربستان، کره شمالی، سودان و ازبکستان را با اقلیتهای دینی نگران کننده می داند.

وزارت امور خارجه طی گزارش سالانه خود پیرامون آزادی مذهبی که امروز دوشنبه آن را منتشر کرده، گفته است که مسئولان دولتی بسیاری از کشورهای جهان از مجازات مصونند و به رغم تضییع حقوق مذهبی شهروندان کشورهایشان و محدود کردن اقلیتهای دینی، خود مورد بازخواست یا محاکمه قرار نمی گیرند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در این خصوص گفت که آزادی دینی حق مسلم هر انسانی است که اغلب ضایع می شود.

وی افزود که وزارتخانه متبوعش دریافته که یهودی ستیزی اخیراً بیش از سابق برانگیخته شده و در این راستا یکی از معاونان خود را به بررسی سبب و پیشگیری از ادامه این روند فزاینده گمارده است.

گزارش امسال وزارت خارجه آمریکا پیرامون آزادی مذهبی در جهان حاکی از آن است که در سه کشور جهان، حقوق اقلیت های دینی بیش از همه پایمال می شود. این سه کشور؛ ایران، مصر و ونزوئلا هستند.

در این گزارش از چند کشور دیگر نیز به عنوان کشورهایی یاد شده که در آنها پی گرد قانونی توهین به مقدسات و صدور احکام ارتداد، به گونه ای تبعیض آمیز انجام می شود.
ایران و مصر در میان این کشورها هستند و دیگر کشورهای این فهرست نیز عربستان سعودی، لیبی، تونس، و اریتره هستند.

گزارش سال ۲۰۱۳ وزارت امور خارجه آمریکا پیرامون شرایط آزادی مذهبی در کشورهای گوناگون، مسیحیان برخی کشورها را هدف تبعیض گسترده اجتماعی می خواند و به ضایع شدن حقوق مسلمانان نیز اشاره می کند، به ویژه اگر مسلمانان در کشوری شهروند خارجی تلقی شوند.

دو سال پیش وزارت خارجه آمریکا وضعیت اقلیت های دینی را در ۸ کشور جهان نگران کننده خواند. این کشورها ایران، برمه، چین، اریتره، عربستان سعودی، کره شمالی، سودان و ازبکستان بودند.

گزارش تازه آزادی مذهبی وزارت خارجه حاکی از آن است که در ۶ کشور از این ۸ کشور، شرایط زندگی اقلیت های دینی نسبت به زمان تدوین گزارش پیشین توفیری نکرده، و در دو کشور نیز شرایط برای اقلیت های مذهبی نسبت به گذشته حتی بدتر شده است. این دو کشور، ایران و چین هستند که شیوه رفتار دولت هایشان با اقلیت های مذهبی طی سال گذشته میلادی(سال ۲۰۱۲) بدتر از دو سال پیش بوده است.
XS
SM
MD
LG