لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۰

ادامه محرومیت مردم ایران از حقوق اساسی


وزارت امورخارجه آمریکا گزارش سالانه خود را درباره وضعیت حقوق بشر در ۱۹۹ کشور در سراسر جهان منتشر کرده است.
جان کری وزیر امور خارجه هنگام ارائه گزارش گفت این سند «برتعهد آمریکا به پیشبرد آزادی های انسانی وکرامت تمام مردم» بار دیگر تاکید می گذارد.
او گفت«
این گزارشها پیامی بسیار روشن می فرستد که تمام دولت ها مسئول هستند ازحقوق جهانی بشر حفاظت کنند، و به هموارساختن راه رسیدن به مکان هایی که در آنها این حقوق یا تهدید یا انکارمی شوند کمک کنند.»
گزارش روشن می سازد دولت ایران نه فقط به مسئولیت خود درحفاظت از حقوق انسانی شهروندانش عمل نکرده، بلکه ناقض اصلی این حقوق بوده است. دولت پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۹ بر سرکوب جامعه مدنی شدت بخشید، و این روند ادامه یافته است. مقامات امنیتی «روزنامه نگاران، دانشجویان، وکلا، هنرمندان، زنان، فعالان قومی و مذهبی و خانواده های آنها را زیرفشار گذاشتند و دستگیرکردند. قوه قضاییه به مجازات سخت، زندان و بازداشت بدون اتهام فعالان حقوق بشر، اعضای اوپوزیسیون سیاسی، و افراد مرتبط با حرکت های اصلاح طلبانه ادامه داد.»
بنا به گزارش، وضع محدودیت های سخت بر آزادی های مدنی مردم ایران، مانند آزادی مطبوعات، بیان و تجمع، زندانی ساختن های خود سرانه وغیر قانونی، شکنجه و قتل توسط ماموران امنیتی، ازجمله فاحش ترین مشکلات بود.
گزارش به سه مورد دهشتناک اشاره می کند: شکنجه ومرگ ستار بهشتی وبلاگ نویس درجریان بازجویی درزندان اوین؛ ضرب و شتم جاوید هوتن کیا وکیل حقوق بشر و سوزاندن بدن او با سیگار، آن گونه که وکیلش گزارش داده است؛ وبدرفتاری با آیت اله حسین کاظمینی بروجردی روحانی ناراضی، که در نامه ای از زندان ادعا کرد «مرگ آرام وحشتناکی را تجربه می کند و از دارو، درمان و دسترسی به وکیل ممنوع است.»
در ایران و در سراسرجهان مردم شجاعانه برای حقوق انسانی اساسی خود می جنگند. ایالات متحده آمریکا، آن گونه که جان کری گفت، به روشن ساختن پیکار آنها ادامه خواهد داد، و برای کرامت و برابری همه انسان ها سخن خواهد گفت.
XS
SM
MD
LG