لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۴

ماموریت چهارم پهپاد فضایی سری ارتش آمریکا آغاز شد


عکس آرشیوی از فضاپیمای فوق سری و روباتیک اکس-۳۷‌بی (X-37B) متعلق به ارتش ایالات متحده آمریکا
عکس آرشیوی از فضاپیمای فوق سری و روباتیک اکس-۳۷‌بی (X-37B) متعلق به ارتش ایالات متحده آمریکا

نیروی هوایی ایالات متحده یک فضاپیمای بدون سرنشین کوچک و فوق سری را برای انجام چهارمین ماموریت نظامی و محرمانه خود، به مدار زمین ارسال کرد.

فضاپیمای روباتیک اکس-۳۷‌بی (X-37B) ساعت ۱۱ و پنج دقیقه صبح روز چهارشنبه به وقت شرق آمریکا از پایگاه فضایی «کندی» واقع در کیپ کارناوال در ایالت فلوریدا پرتاب شد.

این فضاپیما، که ساخت شرکت بوئینگ است و ارتش آمریکا دو فروند از آن را در اختیار دارد، بدون سرنشین پرواز می‌کند و کاملاً توسط روبات هدایت می‌شود. طول آن نزدیک ۹ متر، ارتفاع آن نزدیک ۳ متر، و وزن آن حدود ۵ تن است.

ماموریت‌های قبلی اکس-۳۷‌بی معمولا به صورت مخفی انجام می‌گرفت. آخرین ماموریت آن که از ماه دسامبر سال ۲۰۱۲ میلادی آغاز شد، ۶۷۵ روز طول کشید.

به گزارش وبسایت «اسپیس»، که اخبار مربوط به فعالیت‌های فضایی و فضانوردی را پوشش می‌دهد، ماموریت اول آن از آوریل ۲۰۱۰ آغاز شد و ۲۲۵ روز طول کشید؛ ماموریت دوم نیز در مارس ۲۰۱۱ شروع شد و ۴۶۹ روز بعد پایان یافت.

اکس-۳۷‌بی شبیه به فضاپیمای سازمان هوا-فضانوردی آمریکا (ناسا) ساخته شده است، اما با ابعادی حدود یک چهارم ابعاد فضاپیمای شاتل. مانند آن به صورت عمودی پرتاب می‌شود و به صورت افقی یا گلایدینگ هم فرود می‌آید.

وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، تاکنون جزئیات عمده مربوط به فعالیت‌های اکس-۳۷‌بی را منتشر نکرده است، و این بار نیز مشخص نیست دقیقاً ماموریت آن چیست و چه مدت در مدار زمین خواهد ماند.

XS
SM
MD
LG