لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۶

«آمریکا در جریان مذاکرات برای آزادی گروگان آفریقای جنوبی نبود»


عکس آرشیوی از یولاند کورکی همسر گروگان اهل آفریقای جنوبی که در جریان عملیات ناکام نجات لوک سامرز در یمن کشته شد - ژانویه ۲۰۱۴
عکس آرشیوی از یولاند کورکی همسر گروگان اهل آفریقای جنوبی که در جریان عملیات ناکام نجات لوک سامرز در یمن کشته شد - ژانویه ۲۰۱۴

سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی روز دوشنبه گفت کشورش از مذاکرات برای آزادی گروگان آفریقای جنوبی، که در جریان عملیات روز شنبه نیروهای ویژه آمریکا با هدف نجات یک گروگان آمریکایی از دست گروه القاعده در یمن کشته شد، آگاه نبوده است.

به گفته پاتریک گاسپارد، واشنگتن از این که پی‌یر کورکی، در همان مکانی نگهداری می‌شد که لوک سامرز خبرنگار آمریکایی که آزادی او هدف اصلی عملیات نجات نیروهای ویژه ایالات متحده بود، نیز آگاهی نداشت. خود آقای سامرز هم در جریان عملیات ناکام روز شنبه کشته شد.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند این دو گروگان، در حین عملیات نجات آمریکا، توسط گروگانگیرها به قتل رسیدند.

دست کم ۱۰ نفر دیگر، از جمله یک پسر ده ساله و یکی از رهبران محلی القاعده، در جریان این عملیات – که در یکی از مراکز عمده تجمع گروه القاعده یمن در روستای کوچک دفعار در استان شبوا در جنوب آن کشور انجام شد – جان خود را از دست دادند. با این حال گفته می‌شود هنوز دو گروگان دیگر در اختیار آن گروه هستند.

سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی در ادامه تاکید کرد باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده، بر اساس نشانه‌هایی که از قتل قریب الوقوع آقای سامرز دریافت شده بود، مجوز انجام این عملیات را صادر نمود.

سازمان خیریه آفریقای جنوبی که پی‌یر کورکی در آن فعال بود، گفته است که با گروگانگیران پیکارجو برای آزادی او به تفاهم رسیده بود و چند روز پیش از آن اتفاق، به خانواده آقای کورکی گفته بودند که او به زودی به خانه باز خواهد گشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این سازمان، به همراه یولان، همسر آقای کورکی که او نیز به گروگان گرفته شده بود، اما اندکی بعد در ماه ژانویه (زمستان سال گذشته) آزاد شد، اعلام کرده‌اند که ایالات متحده را در مرگ پی‌یر کورکی مسئول نمی‌دانند.

دان نورتیر سخنگوی خانواده آقای کورکی، به خبرگزاری رویترز گفته است «هیچ اتهامی متوجه هیچ کسی نیست. خانم کورکی در موقعیتی قرار ندارد که بگویند آنها (آمریکا) اشتباه کرده‌اند.»

امتیاز سلیمان سخنگوی سازمان خیریه نیز با تایید این که که واشنگتن در جریان گفتگوها برای آزادی پی‌یر کورکی نبوده است، گفت درباره اقدام آمریکا برای انجام عملیات، نه قضاوتی می‌کنیم و نه از آنها عصبانی هستیم. «آنها در راستای منافع شهروندان خودشان، هر آنچه از دستشان بر می‌آمد را انجام دادند.»

پیکر آقای کورکی روز دوشنبه به آفریقای جنوبی فرستاده شد.

XS
SM
MD
LG