لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۹

جان کری با رهبران سومالی در موگادیشو دیدار کرد


دیدار جان کری با رئیس جمهوری و نخست وزیر سومالی در موگادیشو - ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴
دیدار جان کری با رئیس جمهوری و نخست وزیر سومالی در موگادیشو - ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴

جان کری، وزیرخارجه آمریکا روز سه شنبه در سفری تاریخی، برای مدت کوتاهی به سومالی رفت و با مقامات این کشور دیدار و گفتگو کرد.

این سفر از پیش اعلام نشده آقای کری نشان دهنده حمایت آمریکا از پیشرفت دولت سومالی و همچنین قدردانی از کشورهای منطقه در اعزام نیروهای صلحبان به سومالی بود.

این اولین باری بود که یک نفر در سمت وزیر امورخارجه آمریکا از سومالی دیدن می کند.

آقای کری روز سه شنبه با حسن شیخ محمود، رئیس جمهوری سومالی و عمر عبد الرشید علی شارمارکی، نخست وزیر این کشور دیدار و گفتگو کرد.

جان کری همچنین با سه رئیس جمهوری کشورهای منطقه و یک گروه جامعه مدنی در جریان سفر کوتاهش به سومالی دیدار و گفتگو کرد.

رئیس جمهوری سومالی پس از استقبال از جان کری در فرودگاه گفت: «این لحظه بزرگی برای ماست،...از زمانی که با ما می گذرانید متشکرم.»

جان کری نیز گفت خوشحال است که در سومالی است و گفت امیدوار است که سومالی بتواند در آینده پیشرفت بیشتری داشته باشد.

پیش از ورود جان کری، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت به نظر او، سفر آقای کری به سومالی یک پیام قوی به گروه الشباب می فرستد که آمریکا به سومالی پشت نمی کند و این کشور به تماس با سومالی تا پایان دادن به فعالیت های تروریستی الشباب ادامه خواهد داد.

آقای کری روز دوشنبه در کنیا با اوهورو کنیاتا رئیس جمهوری این کشور درباره نحوه مقابله با تهدید پیکارجویان افراطی گروه الشباب، که ماه گذشته میلادی با حمله به یک دانشگاه کنیا ۱۴۸ نفر را به قتل رساند، گفتگو کرد.

به گفته جان کری، القاعده، الشباب، بوکوحرام و دیگر گروه‌های افراطی، تنها به گذشته تعلق دارند و در جهان امروز جایی ندارند.

XS
SM
MD
LG