لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۹

شدت برف و کولاک در شرق آمریکا کاهش یافت؛‌ تلاش برای بازگشت به شرایط عادی


مقام های شهر واشنگتن می گویند باز کردن راههای شهر چند روز زمان نیاز دارد.
مقام های شهر واشنگتن می گویند باز کردن راههای شهر چند روز زمان نیاز دارد.

برف و کولاک کم سابقه‌ای که شمال شرقی آمریکا از جمله شهرهای واشنگتن و نیویورک را در ۲۴ساعت گذشته به وضعیت اضطراری کشاند، رو به آرامش گذاشته است و اکنون بازگرداندن اوضاع این دو شهر به حالت عادی، نخستین اولویت مقامات و مردم است.

بارش برف سنگین، همراه با وزش بادهای توفانی از عصر روز جمعه ۲ بهمن در واشنگتن دی سی، پایتخت آمریکا شروع شد. دولت در اطلاعیه ای کارمندان غیر ضروری را مرخص کرد.

شدت توفان به حدی بود که در یک روز گذشته، مجموعا ۹ هزار و پانصد پرواز هواپیماهای مسافربری بخاطر شرایط جوی لغو شد.

از سوی دیگر، در حالیکه خیابانهای دو شهر واشنگتن و نیویورک در حالت عادی ترافیک سنگینی دارند، به خاطر شرایط جوی جمعه شب خالی از مردم شد. پیشتر مقام های شهرداری واشنگتن اعلام کردند مترو و سرویس حمل و نقل شهری تا اطلاع بعدی تعطیل است.

مقامات در تقریبا تمامی شهرهای شمال شرقی آمریکا از مردم خواسته بودند در خانه‌هایشان بمانند اما شدت اجرای این درخواست در هیچ شهری به اندازه نیویورک نبود.

در ایالت نیوجرسی، مقامات در شهرک ساحلی بارنگت، دستور تخلیه اجباری برای سکنه شهر صادر کردند زیرا جزر و مد ناشی از ماه شب چهاردهم، آب دریا را به داخل شهر کشانده بود.

مقامات پیش‌تر در دست کم ده ایالت، شامل دله ور، جورجیا، کنتاکی، کارولینای شمالی، پنسیلوانیا، تنسی، ویرجینیای غربی، نیویورک، مریلند و ویرجینیا، وضعیت اضطراری اعلام کرده بودند.

عکس‌هایی از برف کم‌سابق واشنگتن دی.سی، ژانویه ۲۰۱۶

در واشنگتن مقامات هشدار داده‌اند بازگرداندن اوضاع شهر به حالت عادی به زمانی چند روزه نیاز دارد.

قطع برق به سبب شکستن و فرو ریختن شاخه یخ زده و پوشیده از برف سنگین به روی خطوط انتقال برق بیشترین و خطرناک‌ترین پیامد‌های این برف و کولاک است.

ماریل باوزر شهردار واشنگتن عصر شنبه با تایید اینکه ۶۰ سانتیمتر برف تاکنون باریده گفت هنوز مردم باید در خانه هایشان باشند تا کارگران شهرداری بتوانند خیابان های شهر را تمیز کنند.

برغم هشدار‌ها، در بعضی شهر‌ها از جمله در واشنگتن، بعضی از سکنه، از خانه بیرون زده بودند تا پیامدهای این برف و بوران کم سابقه را شخصا لمس کنند و حتی سختی‌های ناشی از آن را با تفریح و خوش گذرانی پشت سر بگذارند.

به توصیف یک جوان بیست و شش ساله ریزش برف سنگین، آرامش را به شهرهای شلوغ و پر سرو صدا آورده بود.

مرگ و تولد

گزارش‌های خبری از کشته شدن هفده نفر در ارتباط با برف و کولاک در ایالت‌های شرقی حکایت دارد که برخی از آن‌ها ناشی از تصادف اتومبیل و برخی دیگر ناشی از پارو کردن برف توسط افرادی بوده است که مشکلات قلبی داشته‌اند.

در سوی دیگر یک نوزاد پسر، منتظر نماند تا برف متوقف شود. در منطقه استاتفورد، در شمال ایالت ویرجینیا، مردی با ۹۱۱ برای امداد تماس گرفت تا خبر دهد همسرش برای وضع حمل کمک نیاز دارد. قرار بود قابله ای برای وضع حمل این زن کمک کند اما چون در برف گیر کرد، آنها به تلفن امداد زنگ زدند.

امکان امدادرسانی سریع نبود و واحد امداد از طریق تلفن با مرد صحبت و راهنمایی کرد تا او به همسرش کمک کند تا فرزند شان را به دنیا بیاورند.

وضعیت نوزاد و مادر او خوب گزارش شده است.

شدت باد در واشنگتن در ساعتهایی تا ۸۰ کیلومتر در ساعت گزارش شد.

شهر واشنگتن هر از گاهی برف و کولاک شدیدی را شاهد بوده است. یکی از کشنده ترین کولاک و برف در سال ۱۹۲۲ روی داد که ۱۸۰ نفر در آن کشته شدند. رکورد بارش برف در پایتخت آمریکا ۷۸ سانتیمتر است که گفته می شود توفان روز اخیر این رکورد را خواهد زد.

XS
SM
MD
LG