لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۲

تاکید دوباره بر اتحاد آمریکا - کره جنوبی


ایالات متحده آمریکا و جمهوری کره در دیدار اخیر مقام های ارشد دو کشور در واشنگتن بر مشارکت نزدیک خود بار دیگر تاکید کردند. در آن دیدار، جان کری وزیر خارجه و چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا، و وزیران امور خارجه و دفاع کره جنوبی حضور داشتند.

مساله اصلی که دو کشور با آن موافقت دارند این است که ایالات متحده امریکا، به درخواست کره جنوبی، در حال حاضر در کنترل زمان جنگ نیروهای مشترک امریکا – کره جنوبی در کره جنوبی باقی خواهد ماند. انتقال به فرماندهی کره جنوبی که قرار بود در ۲۰۱۵ صورت گیرد، با توجه به اقدامات تهاجمی کره شمالی در چند سال گذشته به تاخیر افتاد. تاریخ جدیدی ارائه نشده است، اما وزیر دفاع کره جنوبی گفت: «ارتش کره جنوبی نیمه ۲۰۲۰ را برای تقویت توانایی های نظامی خود در نَظر خواهد داشت.»

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه کره جنوبی، اهمیت اتحاد امنیتی آمریکا – کره جنوبی را یادآور شد، اما تاکید کرد مشارکت بین دو کشور گسترده تر است ، و محور اصلی امنیت، ثبات، و موفقیت در آسیای شمال شرقی و ورای آن است.»

آقای کری گفت او و وزیر امور خارجه کره جنوبی در باره کوشش های مشترک در پاره ای از مسائل جهانی، از جمله بیماری های عفونی در افریقا، افراط گرایی در خاورمیانه، و تجاوز ارضی در اروپای شرقی بحث کردند.

جان کری تصمیم کره جنوبی را به اعزام کارشناسان پزشکی و بهداشتی اضافی برای کمک به تلاش بین المللی در آفریقای غربی ستود . همچنین یاد آور شد که به عنوان بخشی از پاسخ جهانی به داعش، کره جنوبی اخیرا ۴ میلیون دلار دیگر برای کمک های بشر دوستانه در عراق افزودخه است.

آقای کری گفت کره جنوبی یک بازیگر عمده جهانی است که، همانند آمریکا، به ارزش های جهانی مانند حقوق بشر، دمکراسی و حکومت قانون پای بند است.

XS
SM
MD
LG