لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۳

اوباما: حمله به پلیس به بنیان جامعه لطمه می زند


یک تفنگدار سابق ارتش آمریکا سه مامور پلیس در شهر باتون روژ را به ضرب گلوله کشت، و سه مامور دیگر را زخمی کرد.

مقام های نظامی می گویند، کوین لانگ تا شش سال پیش در ارتش آمریکا خدمت می کرد، و یکبار نیز به عراق اعزام شده بود.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا صریحا می گوید حمله به پلیس به بنیان جامعه لطمه می زند، و غیر قابل قبول است.

پلیس شهر باتون روژ می گوید، کوین لانگ در بیست و نهمین سالروز تولدش سه مامور پلیس آن شهر را با گلوله کشت. از هنگام کشته شدن پنج پلیس سفید پوست شهر دالاس بدست تفنگدار سیاهپوست دیگری در ده روز پیش، پلیس باتون روژ به حال آماده باش کامل درآمده است.

در هفته های اخیر، کشته شدن چند شهروند سیاهپوست بدست پلیس، از جمله در شهر باتون روژ و کشته شدن چند پلیس سفید پوست به دست سیاهپوستان، تنش های نژادی در آمریکا را به صورت محسوسی افزایش داده است. کوین لانگ یک شهروند سیاهپوست آمریکا است.

مقام های انتظامی هنوز در مورد دلائل و محرک های حادثه اخیر رسما اظهار نظر نکرده اند.

پنج روز پیش، آقای لانگ با ارسال توئیتری خطاب به سایر سیاه پوستان گفته بود، "کی باید به پا خیزیم تا گرفتار وضعیت سرخ پوستان نشویم و کاملا از بین نرویم؟"

اما رئیس جمهوری آمریکا می گوید، تهاجم به پلیس به هر دلیل و بهانه ای جایز نیست. باراک اوباما گفت: "صرفنظر از محرک، مرگ این سه مامور خطری را که پلیس هر روز در سراسر کشور با آن روبرو ست، نشان می دهد. به عنوان یک ملت باید بدون ابهام و با صدای رسا بگوئیم که هیچ چیز اعمال خشونت علیه ماموران انتظامی را توجیه نمی کند. حمله به پلیس به مثابه حمله به همه ما، و حکومت قانون ست، که تجمع انسان ها به صورت جامعه را ممکن می کند."

دو هفته پیش، آلتون استرلینگ، دیگر شهروندسیاهپوست به ضرب گلوله یکی از ماموران سفید پوست پلیس باتون روژ کشته شد، و این شهر تا چند روز شاهد تظاهرات معترضان بود.

هیلاری کلینون نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، با انتشار بیانیه ای، هر نوع اعمال خشونت ناشی از تنفر و حمله به ماموران انتظامی را محکوم کرد.

دونالد ترامپ رقیب او از حزب جمهوریخواه نیز با ارسال توئیتری، رهبری سیاه پوستان را مقصر حوادث اخیر دانست، و خواستار برقراری "حکومت نظم و قانون" شد.

XS
SM
MD
LG