لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۸

شکاف عمیق میان فقیر و غنی در آمریکا


به رغم اتفاق نظر تحلیلگران اقتصادی در وجود اختلاف طبقاتی در آمریکا، در مورد کاهش آن اختلاف عقیده وجود دارد

بسیاری از تحلیلگران اقتصادی متفق القولند که در آمریکا اختلاف طبقاتی بسیار است و فاصله میان فقیر و غنی زیاد است. از دید این تحلیلگران اوضاع رو به بهبود نیست.

به رغم اتفاق نظر تحلیلگران اقتصادی پیرامون نفس اختلاف طبقاتی در جامعه آمریکا، میان اقتصاددانان از این نظر اختلاف عقیده وجود دارد که چگونه و با کاربرد چه راهکارهای اقتصادی می توان فاصله میان فقیر و غنی را کاهش داد.

بیکاری تنها مشکل آمریکاییان یا تنها چالش آنها در این شرایط دشوار اقتصادی نیست. عده ای از شهروندان آمریکایی که نام «فقرای شاغل» بر آنها نهاده شده، به رغم کار کردن، قادر به اداره زندگی خود و تامین مخارج روزمره شان نیستند.

یک اقتصاددان آمریکایی که استاد دانشگاه برکلی کالیفرنیا هم هست، می گوید میزان درآمد یک درصد از جامعه آمریکا که بالاترین درآمد و بیشترین میزان ثروت را دارند، طی سه سال اخیر سی درصد افزایش یافته، و این درحالی است که در آمد بقیه اقشار- طبقات متوسط و فقیر آمریکا - طی همین مدت کمتر از نیم درصد بیشتر شده است.

عده ای از اقتصاددانان آمریکایی نگران آینده این کشور و فقیر ماندن اقشاری هستند که در شرایط اقتصادی شکننده ای قرار دارند. برخی مردم و برخی کارشناسان اقتصادی بر آنند که طمعی که در طبقات غنی وجود دارد، مانع از آن می شود که فاصله میان فقیر و غنی کاهش یابد.

رئیس جمهوری آمریکا تلاش کرد تا حداقل دستمزد را برای همه کارگران افزایش دهد، اما برخی نمایندگان کنگره معتقدند که بالا بردن میزان دستمزد معادل بیشتر شدن موارد اخراج کارگران است، و از این شیوه به عنوان روشی نام برده اند که تنها در کوتاه مدت جوابگوست و مشکلات عمیق اقتصاد جامعه را حل نمی کند.
XS
SM
MD
LG