لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۸

سنا لایحه کمک به اوکراین و اسرائيل را یک مرحله پیش برد


چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات سنا - آرشیو
چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات سنا - آرشیو

سنای آمریکا روز پنجشنبه از حداقل تعداد لازم اعضا برای پیشبرد یک طرح کمک‌های خارجی برخوردار شد.

سناتورها با ۶۷ رای موافق در مقابل ۳۲ رای مخالف، لایحه مستقل ۹۵ میلیارد دلاری کمک خارجی را برای رأی‌گیری نهایی جلو بردند.

پبا این اقدام لایحه کمک ۶۰ میلیارد دلاری به اوکراین و کمک ۱۴ میلیارد دلاری به اسرائیل، یک گام دیگر به پیش رفت.

بسته کمکی شامل میلیاردها دلار به کشورهای منطقه هند و اقیانوس آرام برای مقابله با اقدامات خصمانه چین نیز می‌شود.

چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات سنا، پس از اینکه توافق دو حزبی ۱۱۸ میلیارد دلاری امنیت مرزی علیرغم ماه‌ها مذاکره، در سنا شکست خورد، طرح کمک‌های خارجی را ارائه کرد.

ایالات متحده بزرگترین کمک کننده به اوکراین برای مقابله با تهاجم نظامی روسیه بوده است.

پیشرفت طرح مستقل کمک‌های خارجی پس از پیوستن شماری از سناتورهای جمهوری‌خواه به سناتورهای دموکرات برای پیشبرد طرح به سمت رای‌گیری نهایی حاصل شد.

با شکست لایحه مهاجرت، سنا اکنون قرار است در مورد طرح مستقل قانونی کمک به اوکراین و اسرائیل، منهای هرگونه مقررات مهاجرتی مرزی در آمریکا، رأی ‌گیری کند.

سناتور شومر گفت، پس از این که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، با سناتورهای جمهوریخواه تماس گرفت و از آنها خواست به توافق دو حزبی رأی ندهند، با کاخ سفید در مورد یک طرح پشتیبان مشورت کرد.

او، ترامپ را متهم کرد که خواهان «هرج و مرج در مرزها» است، «زیرا فکر می‌کند از نظر انتخاباتی به او کمک می کند.» شومر به خبرنگاران گفت: «ما می‌دانستیم امکانش هست که باید یک گزینه جداگانه‌ داشته باشیم.»

اگر آن توافقنامه دو حزبی تصویب می‌شد، ظرفیت بازداشت مهاجران غیرقانونی افزایش می‌یافت و روند اجازه دادن به مهاجران برای ماندن در ایالات متحده در حالی که درخواست پناهندگی می‌کنند پایان می‌یافت و رؤسای جمهوری آمریکا این امکان را داشتند که در صورت رسیدن عبورهای غیرقانونی مرزی به سطحی مشخص، مرز ایالات متحده و مکزیک را به طور موقت ببندند.

جمهوری خواهان محافظه کار سنا گفتند این لایحه برای مقابله با مسئله عبورهای غیرقانونی مرزی کافی نبود.

سناتور جمهوری‌خواه تد کروز اوایل این هفته گفت آن توافق دوحزبی مشکل مهاجرت غیرقانونی را حل نمی‌کند. او جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا را متهم کرد که باعث «بحران عمدی» در مرزها شده است.

موضوع مهاجرت که کنگره و رؤسای جمهوری مختلف جمهوری‌خواه و دموکرات آن را سال‌ها است حل نکرده‌اند، امسال به سرعت وارد کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ شد.

بایدن در یک کنفرانس خبری روز سه‌شنبه گفت که ترامپ را مسئول ورود مهاجران بیشتر می‌داند.

او در مورد تصویب طرح شامل کمک‌ به اوکراین که برخی جمهوری‌خواهان مخالف آن هستند گفت «تاریخ نظاره‌گر است» و «اگر ما از اوکراین حمایت نکنیم تاریخ هرگز فراموش نخواهد کرد.»

بر اساس قوانین موجود، بسیاری از کسانی که به طور غیرقانونی وارد ایالات متحده می‌شوند و درخواست پناهندگی می‌کنند، می‌توانند ماه‌ها یا سال‌ها در ایالات متحده بمانند تا این که نوبت رسیدگی به پرونده‌های آنها در دادگاه‌های مهاجرتی برسد.

جو بایدن گفت: اگر این قانون شکست بخورد «آمریکایی‌ها هر روز می‌دانند که چرا مرز امن نیست: (به خاطر) دونالد ترامپ.»

دونالد ترامپ از جمهوری‌خواهان خواسته بود که با کنترل‌های پیشنهادی مهاجرت مخالفت کنند و آن را ضعیف بدانند. او گفت در صورت پیروزی در انتخابات ماه نوامبر، که احتمالا دوباره با بایدن رقابت می‌کند، قوانین سخت‌تری را برای جلوگیری از ورود مهاجران به آمریکا وضع خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG