لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۵

کری :هدف آمریکا تغییر رژیم سوریه نیست


جان کری گفت که بی عملی آمریکا در واکنش به حمله شیمیایی اسد، احتمال توسل مجدد به سلاح های شیمیایی صد درصد می کند.

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا طرح رئیس جمهوری این کشور را برای حملات محدود نظامی به سوریه برای بازداشتن حکومت اسد از کاربرد دوباره سلاح شیمیایی تصویب کرده است. طرح این حملات در واکنش به حمله ارتش بشار اسد به غیرنظامیان سوری از سوی رئیس جمهوری آمریکا پیشنهاد شده است.

این طرح که دقایقی پیش(بعداز ظهر چهارشنبه) از تصویب کمیته روابط خارجی سنا گذشت، لازم است به تصویب مجلس نمایندگان نیز برسد تا قابل اجرا شود.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا طی سخنان خود خطاب به سناتورهای آمریکایی گفت که قصد آمریکا، براندازی رژیم بشار اسد نیست. وی افزود که انفعال آمریکا در برابر حمله شیمیایی اسد به مردم سوریه، احتمال توسل مجدد اسد را به سلاح های شیمیایی صددرصد می کند.

قطعنامه ای که در خصوص اقدام نظامی علیه حکومت اسد از سوی دولت اوباما پیشنهاد شده، حملاتی محدود را در بر می گیرد که بدون اعزام نیروی پیاده نظام ارتش آمریکا طی ۶۰ روز انجام خواهند شد و در صورت ضرورت، به مدت ۳۰ روز هم پس از آن ادامه خواهد یافت.

سناتور باب منندز، رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنا و سناتور باب کراکر (جمهوریخواه) که وی نیز از نمایندگان ارشد کنگره آمریکاست، قطعنامه طرح اقدام نظامی علیه سوریه را تدوین کرده بودند.

طی یازده سال اخیر، این نخستین بار است که طرح اقدام نظامی آمریکا در سنای این کشور تصویب می شود.
XS
SM
MD
LG