لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۳

آغاز آتش‌بس یمن؛ طرف های درگیر وعده داده اند به آن وفادار بمانند


آتش بس در یمن از نیمه شب یکشنبه به وقت محلی آغاز شد
آتش بس در یمن از نیمه شب یکشنبه به وقت محلی آغاز شد

بعد از چند بار آتش‌ بس ناکام در یمن، همه طرف های درگیر از یکشنبه شب توافق کردند که این بار به توافق آتش بس وفادار بمانند.

آتش بس یمن از نیمه شب گذشته به وقت محلی آغاز شد و دو طرف درگیری، یعنی نیروهای طرفدار دولت یمن و ائتلاف به رهبری عربستان از یک سو و شورشیان شیعه حوثی که در اواخر سال ۲۰۱۴ کنترل صنعا پایتخت یمن را به دست گرفتند، وعده داده اند که توافق آتش بس را رعایت کنند.

این چندمین بار است که برای اجرای آتش بس در یمن تلاش می شود؛ همه موارد قبلی با شکست مواجه شده است و مردم خسته از جنگ در یمن، این بار چشم امید به دوام این آتش بس دوخته اند.

عبدالله زاکری شهروند یمنی که ساکن صنعا است می گوید "ما امیدواریم این آتش بس یک آتش بس جدی و بادوام باشد. روی صحبتم با همه طرف هاست و این که در کشور صلح برقرار شود. این تنها راه نجات فقرا و نیازمندانی است که نمی توانند در یک جنگ داخلی و زیر بمبارانی که مردم بی گناه را به کشتن می دهد، دوام بیاورند."

قرار است این آتش بس، راه را برای از سرگیری و موفقیت احتمالی گفت و گوهای صلح آن کشور باز کند؛ گفت و گوهایی که قرار است از ۳۰ فروردین ماه در کویت آغاز شود.

ناآرامی ها در یمن بیش از شش هزار کشته به جا گذاشته و به بحران انسانی در آن کشور دامن زده است.

شبه نظامیان شیعه حوثی که صنعا را در کنترل خود دارند، مورد حمایت ایران هستند و نیروهای وفادار به دولت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی یمن نیز کنترل شهرز بندری عدن در جنوب یمن را در کنترل دارند و مورد حمایت عربستان سعودی هستند.

XS
SM
MD
LG