لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۳

حمایت رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از دو طرح پیشنهادی علیه فعالیت‌های جمهوری اسلامی


مایکل مک‌کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان (نفر وسط) در کنگره آمریکا - ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
مایکل مک‌کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان (نفر وسط) در کنگره آمریکا - ۲۹ فروردین ۱۴۰۳

مایکل مک‌کال، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، روز چهارشنبه از دو طرح «مقابله با اقدامات جمهوری اسلامی» و «مهار حملات حوثی‌ها در دریای سرخ» حمایت کرد.

این دو طرح با هدف رسیدگی به «نگرانی‌های مبرم خاورمیانه» و در پی حمله جمهوری اسلامی به اسرائیل و همچنین حمایت‌های تهران از گروه‌های شبه‌نظامی در منطقه طراحی شده‌اند.

رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان در سخنان خود بر اهمیت طرح‌ها تاکید کرد و گفت پیش از هرگونه کاهش تحریم‌های جمهوری اسلامی، بررسی آن در کنگره الزامی می‌شود.

مک‌کال گفت «ما نمی‌توانیم هیچ‌گونه اشتباه محاسباتی راهبردی را درباره جمهوری اسلامی تحمل کنیم ... هر دلاری که به‌سوی حکومت ایران می‌رود ... احتمال پیامدهای مرگبار را دارد.»

او بر ضرورت شناسایی دوباره حوثی‌های یمن به عنوان سازمان تروریستی تاکید کرد و کارازر ویرانگر آنها در دریای سرخ را «پیامد مستقیم ضعف دولت جو بایدن در صحنه جهانی» دانست.

طرح «مهار حملات حوثی‌ها در ردیای سرخ» در صورت تصویب نهایی، وزارت خارجه آمریکا را موظف می‌کند که حوثی‌ها را دوباره به عنوان یک «سازمان تروریستی خارجی» معرفی کند.

رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان تشریح کرد که هدف از این طرح، محدود ‌کردن حوثی‌ها، حفاظت از غیرنظامیان یمن و محافظت از تجارت جهانی در برابر بی‌ثباتی بیشتر است.

مایکل مک‌کال پیشتر به فاکس‌ نیوز گفته بود جمهوری اسلامی با حملات نیابتی‌هایش «عزم و اراده ایالات متحده» را زیر سئوال می‌برد و برای بازدارندگی باید با آن‌ها با قدرت برخورد کرد.

جیم ریش، سناتور ارشد جمهوری‌خواه، نیز پیشتر با انتشار بیانیه‌ای از حمایت کمیته روابط خارجی مجلس سنا از دو لایحه علیه جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

او روز سه‌شنبه ۲۸ فروردین اعلام کرد دو لایحه «تروریسم ایران را خاتمه دهید» و «نفت ایران را مخفی نکنید» به تأیید کمیته روابط خارجی سنا رسیده است.

XS
SM
MD
LG