لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۸

مصوبه تحریم‌های جدید ایران و روسیه در مجلس نمایندگان آمریکا به مانع خورد


مصوبه افزایش تهدیدهای ایران هفته پیش در سنا با اکثریت قاطع آرا تصویب شده بود.
مصوبه افزایش تهدیدهای ایران هفته پیش در سنا با اکثریت قاطع آرا تصویب شده بود.

طرح دوحزبی برای تمدید تحریم های مالی روسیه و ایران و سخت تر کردن کار تسهیل تحریم ها برای دونالد ترامپ، به یک مانع برخورده که تصویب سریع آن به قانون را دشوار ساخته و دموکرات ها را برآن داشته تا جمهوریخواهان مجلس نمایندگان را به حفاظت از ترامپ متهم سازند.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست مصوبه تحریم موسوم به «مقابله با فعالیت های بی ثبات کننده ایران» هفته گذشته در سنای آمریکا با ۹۸ رای مثبت و دو رای منفی تصویب شد. اما این هفته اعضای مجلس نمایندگان ایرادی به آن گرفتند و گفتند که طرح فوق قانون اساسی را نقض می کند.

مصوبه سنا قبل از تبدیل شدن به قانون باید ابتدا در مجلس نمایندگان تصویب شود و بعد توسط رئیس جمهوری امضا شود. هرچند به نظر می رسد این مصوبه در مجلس نمایندگان تصویب شود اما یک ایراد قانونی مانع رای گیری درباره آن شده است.

برخی اعضای مجلس نمایندگان می گویند هر قانونی که به تجارت و بازرگانی ربط دارد، باید براساس قانون اساسی ابتدا در مجلس نمایندگان تصویب شود و بعد به سنا برود. در حالیکه تشدید قانون تحریم های ایران و روسیه ابتدا در سنا تصویب شده است.

جمهوریخواهان که هر دو مجلس را در اختیار دارند، می توانند تغییراتی در روند تسریع این قانون انجام دهند اما این مسئله احتمالا کار آسانی نیست چرا که برای تسریع هرگونه مصوبه سنا نیازمند رای مثبت اکثریت است و از سویی جمهوریخواهان آماده آوردن قانون بیمه بهداشت و درمان به صحن سنا می شوند.

طرح «مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران» روز ۲۳ ماه مارس (سوم فروردین ماه) از سوی سناتور جمهوریخواه باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی، به این کمیته ارائه شد. در زمان انتخابات ریاست جمهوری ایران، این طرح موقت کنار گذاشته شد اما روز چهارم خرداد ماه، با ۱۸ رأی مثبت در برابر ۳ رأی منفی تصویب شد و برای تصویب نهایی به صحن اصلی سنا ارایه شد.

بر اساس این طرح در صورت تصویب در صحن سنا، دولت آمریکا ظرف مدت ۹۰ روز، باید تحریم های جدیدی علیه افراد و نهادهای فعال در توسعه برنامه های موشکی ایران تصویب کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG