لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۰

تیم انتقالی ترامپ خبر مربوط به اصلاح ساختار نهادهای اطلاعاتی آمریکا را رد کرد


یکی از سخنگویان تیم انتقال قدرت دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده روز پنجشنبه بر خی گزارش‌ها در مورد این که تیم آقای ترامپ در حال تهیه طرحی برای اصلاح ساختار نهادهای اطلاعاتی کشور است را رد کرد.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست «شان اسپایسر» که قرار است در دولت آینده آمریکا به عنوان سخنگو در کاخ سفید فعالیت کند، در یک کنفرانس تلفنی به خبرنگاران گفت «لطفا به این نکته توجه کنید: این گزارش‌ها اشتباه هستند.»

وی با بیان این که همه فعالیت های تیم انتقالی دونالد ترامپ با هدف جمع آوری اطلاعات صورت می گیرد، تاکید کرد که ایده تغییر زیرساخت‌های جامعه اطلاعاتی کشور حقیقت ندارد و «صد در صدر کذب است.»

دو هفته مانده به مراسم تحلیف ریاست جمهوری و ورود رسمی دونالد ترامپ به کاخ سفید، اظهارات او درباره تحولاتی که قصد دارد در نظام امنیتی و اطلاعاتی آمریکا ایجاد کند، این گمانه‌زنی را تقویت کرده که تنش‌های بالقوه‌ای در راه است.

منتقدان او می‌گویند آقای ترامپ بیش از آن که به نهادهای اطلاعاتی و امنیتی عمده آمریکا اعتماد کند بر آنچه که ولادیمیر پوتین و وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس می‌گویند تکیه می‌کند.

به نوشته شبکه خبری سی‌ان‌ان رد گزارش‌های تحلیلگران و کارشناسان آمریکایی مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات آمریکا از سوی آقای ترامپ، روابط او را با آژانس‌های عمده اطلاعاتی دچار تلاطم ساخته است. اما اقدام روز چهارشنبه دونالد ترامپ و حمایت تلویحی او از جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی‌لیکس و ابراز تردید درباره تاثیر روسیه در سیاست آمریکا ممکن است روابط او را با برخی چهره‌های عمده جمهوریخواه در کنگره نیز تیره سازد.

آقای ترامپ روز پنجشنبه در واکنش به آنچه که رسانه‌ها در این زمینه نوشتند، توییت کرد:‌ «رسانه‌های بی‌صداقت دوست دارند بگویند که من با آسانژ موافقم. اینطور نیست. من صرفا گفته‌ام که مردم باید چشمشان را به حقیقت باز کنند. رسانه‌ها به دروغ طوری وانمود می‌کنند که گویی من با کار امنیتی مخالفم، در حالی که من به شدت طرفدار نهادهای امنیتی هستم.»

با این حال به نظر می‌رسد که آقای ترامپ و آژانس‌های اطلاعاتی که می‌گویند شواهدی مبنی بر دست داشتن کرملین در انتخابات آمریکا وجود دارد، در دو سوی دعوا قرار گرفته‌اند.

وال استریت جورنال: برنامه های ترامپ برای سیا

همزمان روزنامه وال استریت جورنال از طرح دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا برای ایجاد تغییرات ساختاری جامع و فراگیر در آژانسهای های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا خبر داده است. این روزنامه از قول منابع آگاه می نویسد، این تصمیم بر باور آقای ترامپ به سیاسی شدن و سیاسی کاری مدیریت اطلاعات ملی استوار است.

وال استریت جورنال به نقل از یکی از افراد آشنا با طرح آقای ترامپ می نویسد: مشاورینی که در حال تنظیم این طرح هستند می خواهند شمار افراد مستقر در مقر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در ایالت ویرجینیا را تعدیل کنند و در عوض، شمار بیشتری از ماموران اطلاعاتی را به نقاط مختلف جهان اعزام کنند.

به نوشته وال استریت ژورنال، برای آقای ترامپ و حامیانش، این اتهام که روسیه ستاد انتخابات دموکراتها را در جریان انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا هک کرده، تلاشی برای بی اعتبار کردن پیروزی انتخاباتی او تلفی می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG