لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۴

دولت ترامپ دستور اوباما برای استفاده اختیاری تراجنسیتی از دستشویی‌ مدارس را لغو می کند


نمایی از تجمع برگزار شده مقابل کاخ سفید در مخالفت با فرمان جدید
نمایی از تجمع برگزار شده مقابل کاخ سفید در مخالفت با فرمان جدید

دولت دونالد ترامپ، دستور العمل استفاده از دستشویی‌ها و رختکن‌های مدارس مطابق با هویت جنسی دانش آموزان تراجنسیتی را که دولت باراک اوباما ابلاغ کرده بود، لغو می کند. به این ترتیب این دسته از دانش آموزان باید مطابق جنسیت مندرج در برگه تولدشان از رختکن و دستشویی‌های مدارس استفاده کنند.

روز چهارشنبه ۴ اسفند وزارت دادگستری و وزارت آموزش و پرورش در نامه مشترکی به مدارس کشور نوشتند که راهنمای سال گذشته صادر شده از سوی دولت اوباما درباره استفاده تراجنسیتی‌ها از دستشویی و رختکن‌های مدارس باعث اقامه دعواهای گسترده ای شده است.

راهنمای قبلی بر اساس قانونی بود که به «حق نهم» شناخته شده و می گوید تبعیض جنسیتی شامل هویت جنسی هم می‌شود و نباید اعمال شود. براساس فرمان پیشین پرزیدنت اوباما، در مدارس به دانش آموزان اجازه داده شده بود که بر اساس گرایش جنسی و نه بر اساس جنسیتی که با آن به دنیا امده اند، از سرویس های بهداشتی استفاده کنند.

در نامه مشترک که اکنون وزارت دادگستری و آموزش و پرورش تهیه کرده اند، اخذ این تصمیم منوط به دولت‌های ایالتی و محلی است و ربطی به دولت فدرال ندارد.

روز چهارشنبه سخنگوی کاخ سفید هم گفته بود این امر در حوزۀ اختیار ایالت هاست و هر ایالتی می تواند در این باره جداگانه تصمیم بگیرد.

در نتیجه این فرمان، شب گذشته تعدادی از مدافعان حقوق دگرباشان و تراجنسیتی ها در برابر کاخ سفید اجتماع اعتراضی برگزار کردند.

تراجنسیتی یا ترنس‌جندر به جنبه جنسیت در افرادی دلالت دارد که هویت جنسی شان فرای تعاریف دوگانه مرد و زن است. یعنی ممکن است دیگران فرد تراجنسیتی را زن یا مرد بدانند اما در نظر خودش ممکن است زن، مرد، دوجنسه، یا بی‌جنسیت باشد.

تراجنسیتی‌ها گرایش‌های جنسی متفاوتی دارند و ممکن است همجنس‌گرا، دگرجنس‌گرا و یا دوجنس‌گرا باشند.

فروردین ماه امسال فرماندار ایالت کارولینای شمالی فرمان داده بود تا افراد تراجنسیتی اگر قصد استفاده از توالت و دستشویی‌های عمومی را دارند، باید به توالتی بروند که مطابق جنسیت ثبت شده آنان در زمان تولدشان باشد.

این فرمان با اعتراض‌ها و مخالفت‌هایی مواجه شد اما فرماندار جمهوری‌خواه کارولینای شمالی از تصمیم خود منصرف نشد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG