لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۵

وال‌استریت ژورنال: آمریکا و عربستان برای تامین فلزات مورد نیاز خود مذاکره می‌کنند


پرچم‌های آمریکا و عربستان سعودی
پرچم‌های آمریکا و عربستان سعودی

روزنامه وال‌استریت ژورنال روز یکشنبه به نقل از منابع مطلع گزارش داد که ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی در حال مذاکره برای تامین فلزات مورد نیاز از قاره آفریقا به منظور کمک به فرایند گذار انرژی خود هستند.

طبق گزارش، طی یک پروژه اقتصادی تحت حمایت دولت عربستان، سهام‌هایی به ارزش ۱۵ میلیارد دلار در کشورهایی آفریقایی از جمله جمهوری دموکراتیک کنگو، گینه، و نامیبیا خریداری خواهد شد و به شرکت‌های آمریکایی اجازه داده خواهد شد حق خرید بخشی از تولید را داشته باشند.

ایالات متحده تلاش می‌کند در زمینه تامین کبالت، لیتیوم، و سایر فلزات مورد نیاز در خودروهای الکتریکی، لپ‌تاپ‌ها، و گوشی‌های هوشمند از قافله رقابت با چین عقب نماند.

شرکت «معادن» و صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی در توافقی مشابه در ماه ژوئیه، ۱۰ درصد از واحد فلزی پایه یک شرکت برزیلی را خریداری کردند در حالی که شرکت سرمایه‌گذاری آمریکایی «موتور شماره ١» سه درصد آن را به دست آورد.

به گزارش وال‌استریت ژورنال، صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی به همراه شرکت «معادن» در قالب پروژه «مناره» در ماه ژوئن خواستار سرمایه‌گذاری به ارزش سه میلیارد دلار در سه فلز کبالت، مس، و تانتالیوم در کشور کنگو شد.

پروژه «مناره» بر سنگ آهن، نیکل، و لیتیوم نیز متمرکز است.

به گزارش وال‌استریت ژورنال، ایالات متحده به دنبال کسب پشتیبانی مالی دیگر کشورها در منطقه است اما گفت‌وگوها با عربستان سعودی بیشترین پیشرفت داشته‌اند.

هنوز واشنگتن و ریاض به این گزارش واکنشی از خود نشان نداده‌اند.

XS
SM
MD
LG