لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۱

کاخ‌ سفید حمله گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی به فرودگاهی در جنوب عربستان را محکوم کرد


مشاور امنیت ملی کاخ سفید حمله حوثی‌های یمن به فرودگاه «ابها» در جنوب عربستان سعودی را محکوم کرد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز پنجشنبه ۲۱ بهمن در بیانیه‌ای با محکوم کردن این حمله، به تماس روز چهارشنبه جو بایدن و ملک سلمان اشاره کرد و یادآور شد که ایالات متحده به حمایت از عربستان سعودی در دفاع از مردم و سرزمین خود در برابر این حملات متعهد است.

ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان سعودی که با حوثی‌های یمن می‌جنگد، اعلام کرد ۱۲ نفر در فرودگاه ابها در عربستان بر اثر اصابت ترکش یک پهپاد که روز پنجشنبه توسط پدافند هوایی رهگیری شد، مجروح شدند.

کمی بعد از اعلام عربستان سعودی،‌ یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن از عملیات موفق یگان پهپادی ارتش یمن علیه یک هدف نظامی در فرودگاه ابها در عربستان سعودی خبر داد.

به نوشته رویترز، ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی گفت که عملیات ترافیک هوایی پس از طی مراحل ایمنی استاندارد به حالت عادی بازگشت. در دو بیانیه‌ای که رسانه‌های دولتی منتشر کردند، آمده است که مجروحان شامل مسافران و کارگران از ملیت‌های مختلف هستند.

حوثی‌ها اغلب فرودگاه ابها را که در نزدیکی مرز یمن در جنوب عربستان سعودی قرار دارد، هدف قرار داده‌اند و سایر نقاط کشور را نیز با هواپیماهای بدون سرنشین و موشک هدف قرار می‌دهند. اکثر این حملات رهگیری می‌شود اما حملات تاکنون چند نفر کشته و تعدادی نیز زخمی برجا گذاشته است.

ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان به طور منظم حملات هوایی را به اهداف نظامی حوثی‌ها در یمن انجام می دهد.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس از بیانیه ائتلاف، مشخص نشده است که آیا افراد از جمله مسافران و کارگران فرودگاه، توسط ترکش پهپاد زخمی شده‌اند یا بر اثر سقوط آوار.

ائتلاف تحت رهبری عربستان، ایران را متهم می‌کند که به حوثی‌ها سلاح می‌دهد. اتهامی که ایران آن را رد کرده است.

در همین حال، یک روز قبل از حمله گزار‌ش شده حوثی‌ها به فرودگاه ابها، کاخ سفید، اعلام کرده بود که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، با پادشاه عربستان درباره جنگ یمن و همچنین ایران صحبت کرده است.

XS
SM
MD
LG