لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۴

مناسبات آمریکا و عربستان سعودی


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اخیرا با ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی ملاقات کرد و بر اهمیت مناسبات بین دو کشور تاکید گذاشت.
آمریکا و عریستان سعودی بیش از ۸۰سال شریکانی نیرومند بوده اند. و در عرصه های گوناگون از جمله همکاری های دفاعی، مقابله با تروریسم، انرژی، تجارت دو جانبه و سرمایه گذاری، برای بوجود آوردن اتحادی نیرومند با یکدیگر کار کرده اند.
پرزیدنت اوباما، که جان کری وزیر امور خارجه او را همراهی می کرد، به ملک عبدالله یادآور شد آمریکا ارزش زیادی برای رابطه استراتژیک دو کشور قائل است.
مذاکرات آنها همچنین بر مسائل مهم منطقه ای که بر دو کشور تاثیر می گذارد، از جمله برنامه اتمی ایران و دیگر فعالیت های بی ثبات کننده آن در منطقه، و نیز مناقشه جاری در سوریه، متمرکز یود.
در مورد ایران، به گفته مقامات ارشد دولت، پرزیدنت اوباما با استفاده از فرصت ملک عبدالله را مطمئن ساخت ایالات متحده مصمم است تهران را از تهیه تسلیحات اتمی باز دارد، و با چشم کاملا باز با آن کشور مذاکره می کند. آقای اوباما اشاره کرد برنامه عمل مشترک که ۵+۱ و ایران در نوامبر با آن موافقت کردند، هم اینک برنامه اتمی ایران را در جنبه های مهم عقب برده است، و به طرف ها فرصت می دهد در باره راه حلی فراگیر، که فقط اگر صلحجویانه بودن برنامه را مسلم سازد قابل قبول خواهد بود، مذاکره کنند.
در مورد سوریه، آقای اوباما و ملک عبداله ، پیرامون بحران انسانی و حهت استراتّژیک که آمریکا و عربستان سعودی با هدف فراهم آوردن موجبات انتقال سیاسی و پایان رژیم اسد برگزیده اند، بحث کردند. آنها همچنین بر لزوم حمایت از اپوزیسیون معتدل سوریه و کمک به آن تاکید گذاشتند تا به وزنه نیرومند تری در برابر اسد و گروه های افراطی مخالف او تبدیل شود.
در پایان جلسه، پرزیدنت اوباما و ملک عبداله پذیرفتند مسائل بیشتری برای بحث وجود دارد و بر دنبال کردن مذاکرات توسط مقامات ارشد دو کشور تاکید گذاشتند، تا مناسبات مهم بین واشنگتن و ریاض تقویت شود و پیش برود.
XS
SM
MD
LG