لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۹

توافق انرژی هسته‌ای آمریکا و سعودی با وجود توافق ایران پیچیده شد


واشنگتن پست در گزارشی نوشت: دولت ترامپ گفتگوهایی را با عربستان سعودی بر سر یک قرارداد انرژی اتمی بالقوه پر سود آغاز می کند که به شکلی تفکیک ناپذیر به توافق هسته ای دوره باراک اوباما با ایران مرتبط است.

در کانون این مذاکرات قراردادهای چند میلیارد دلاری برای شرکت های آمریکایی و پرسش های بزرگی درباره توان آمریکا در باز داشتن دوستان و دشمنانش از دسترسی به قابلیت جنگ افزار هسته ای قرار دارد.

منابع آگاه می گویند ریک پری، وزیر انرژی دولت ترامپ، هیات آمریکایی را در این مذاکرات با سعودی ها که جمعه در لندن انجام می شود هدایت می کند.

عربستان سعودی در حال بررسی یک برنامه انرژی هسته ای غیرنظامی احتمالا بدون محدودیت بر سر غنی سازی اورانیوم و بازپردازش سوخت هسته ای است. بر مبنای مقررات همکاری های هسته ای آمریکا چنین محدودیت هایی الزامی است.

نکته در این است که سعودی ها گفته اند چنین محدودیت هایی را در صورتی می پذیرند که درباره ایران هم اعمال شود.

مذاکرات جداگانه بر سر قابلیت های هسته ای عربستان و ایران، مقام های آمریکایی را در میان یک توازن قوای عمده در خاورمیانه ای نوین قرار می دهد.

مقام های دولت باراک اوباما هنگام تنظیم توافق هسته ای ایران اصرار داشتند که استانداردهای منع گسترش را تضعیف نخواهند کرد. اما آن مسئولیت دشوار اکنون بر عهده پرزیدنت ترامپ گذاشته شده است. امروز سعودی ها یکی از نزدیک ترین متحدان آمریکا یک پرسش ساده دارند: اگر ایران می تواند غنی سازی کند، چرا ما نمی توانیم؟

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی، اخیرا در «کنفرانس امنیتی مونیخ» گفت: «ما می خواهیم از همان حقوق دیگر کشورها برخوردار باشیم.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG