لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۳

روسیه: مظنونین به جاسوسی علیه منافع آمریکا عمل نکردند


وزارت امور خارجه روسیه تایید کرده است شهروندان روسیه به عنوان مظنونین به جاسوسی در آمریکا دستگیر شده اند، اما می گوید آنها «مرتکب هیچ عملی علیه منافع ایالات متحده نشده اند.»

وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه در بیانه ای در وب سایت خود می گوید مقامات روسیه انتظار دارد که با بازداشت شدگان، عادی رفتار شود.

بیانیه همچنین می گوید مسکو انتظار دارد مقامات آمریکایی «ویژگی مثبت وضعیت فعلی مناسبات روسیه و آمریکا را به حساب آورند.»

اوراق دادگاه ۱۰ نفری را که روز یکشنبه دستگیر شده اند، افرادی «غیر قانونی» که سرگرم انجام ماموریت های طولانی و پنهانی در آمریکا برای سرویس اطلاعات خارجی روسیه بوده اند، توصیف می کند.

در واشنگتن، فیلیپ گوردون مدیر کل وزارت امور خارجه در امور اروپا و آسیا، گفت دیپلمات های آمریکایی درباره این مساله با مسکو در تماس هستند. او همچنین گفت توجه دولت بر بهبودی که در ۱۵ ماه گذشته در مناسبات دو جانبه صورت گرفته، متمرکز است.

در پاسخ به سئوالی درباره زمان دستگیری ها درست چند روز پس از سفر دمیتری مدودف رییس جمهوی روسیه به واشنگتن، گوردون گفت این موضوع تاکید دارد که وزارت دادگستری آمریکا در جدول زمانی خود عمل می کند.

پیشتر در اورشلیم، سرگئی لاورف وزیر امور خارجه روسیه از مقامات آمریکایی خواست درباره دستگیری متهمان به جاسوسی، اطلاعات بیشتری ارائه دهند. او همچنین زمان دستگیری ها را در روز یکشنبه - کمتر از یک هفته پس از دیدار دمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه با پرزیدنت اوباما در کاخ سفید، زیر سئوال برد.

اتهام توطئه چینی با حداکثر ۵ سال مجازات زندان همراه است، در حالی که اتهام پولشوئی حداکثر ۲۰ سال مجازات دارد.

در این میان، پلیس قبرس گفت یک مرد کانادایی را در ارتباط با کشف آنچه یک حلقه جاسوسی روسیه در آمریکا با دستگیری ۱۰ مظنون گفته شده، دستگیر کرده است.

مقامات می گویند مظنون کانادایی، که «کریستوفر رابرت متسوس» معرفی شده است، روز سه شنبه به درخواست پلیس بین المللی در فرودگاه نیکوزیا، در حالی که سعی داست رهسپار بوداپست شود، دستگیر شد.

XS
SM
MD
LG