لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۱

کاخ سفيد: بازداشت مظنونين به جاسوسی به روابط آمريکا و روسيه صدمه نخواهد زد


کاخ سفید تأکيد کرد که بازداشت ۱۰ نفر به ظن جاسوسی برای روسیه تأثیر منفی بر روابط مسکو و واشنگتن نخواهد گذاشت.

رابرت گیبز سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه همچنین گفت پرزيدنت باراک اوباما ريیس جمهوری آمریکا که هفته گذشته میزبان همتای روسی خود بود، پیش از این ملاقات از کشف این شبکه جاسوسی مطلع بود.

اما سخنگوی کاخ سفید اضافه کرد که آقای اوباما اين مطلب را در گفتگوهای خود طرح نکرد.

آقای گيبز گفت مسکو و واشنگتن در يکسال و نيم اخير پيشرفت های بزرگی در تجديد مناسبات خود کرده اند و بر روی موضوعاتی نظير ايران و کره شمالی به همکاری های خود ادامه خواهند داد.

در مسکو، ولادمیر پوتین نخست وزیر روسیه روز سه شنبه گفت نیروهای پلیس آمریکایی که ۱۰ تن را به ظن جاسوسی برای روسیه، بازداشت کردند رفتاری «خارج از کنترل» از خود نشان داده اند و گفت اين رسوايی به روابط با آمريکا لطمه نخواهد زد. آقای پوتین در مسکو در ملاقاتی با بیل کلینتون ريیس جمهوری پیشین آمریکا ابراز امیدواری کرد این بازداشت ها، پیشرفت های تازه ای را که در روابط آمریکا و روسیه صورت گرفته است خدشه دار نکند.

مقام های آمریکایی روز دوشنبه اعلام کردند ۱۰ تن را به اتهام جاسوسی و پولشویی در شرق آمریکا بازداشت کرده اند. بازداشت این مظنونان تنها چند روز پس از سفر ريیس جمهوری روسیه به آمریکا و ملاقات دميتری مدودف با پرزيدنت اوباما صورت گرفت. وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه به طعنه، زمان این بازداشت ها را زیبنده توصیف کرد.

سرگئی لاورف طی سفر خود به اورشلیم اتهام های وارده به مظنونان به جاسوسی را بی اساس خواند. وزارت امور خارجه روسیه تايید کرد برخی از افراد بازداشت شده، شهروندان روسی هستند. با این حال در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه تأکید شده است که این افراد «به هیچ اقدامی که با هدف لطمه وارد کردن به منافع آمریکا صورت گرفته باشد، دست نزده اند.»

در قبرس نیز مقام های این کشور روز سه شنبه اعلام کردند مظنون يازدهمی نيز در این کشور مدیترانه ای بازداشت شده است.

مسکو پیش از این بارها کشورهای غربی را متهم کرده است که به رغم پایان جنگ سرد به عملیات جاسوسی خود در روسیه ادامه می دهند. کشورهای غربی نیز روسیه را به فعالیت های جاسوسی به خصوص در زمینه های تجاری و علمی متهم کرده اند.

XS
SM
MD
LG