لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۰

جان کری در مسکو؛ گفت و گوهای امروز برای صلح سوریه تعیین کننده است


جان کری در مسکو با مقام های روسیه دیدار می کند
جان کری در مسکو با مقام های روسیه دیدار می کند

جان کری وزیر خارجه آمریکا می گوید ترک مخاصمه محدود و شکننده در سوریه ، سطح خشونت را پایین آورده است، اما او می خواهد بیشتر کاهش پیدا کند و برجریان ارسال کمک های بشر دوستانه افزوده شود.

به گزارش رویترز، آقای کری این موضوع را روز پنجشنبه در مسکو در آغاز دیدار با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه عنوان کرد، او همچنین قرار بود با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری ملاقات کند.

مذاکرات صلح در ژنو بین نمایندگان دولت سوریه و اوپوزیسیون متوقف شده است، و واشنگتن معتقد است مسکو، متحد نزدیک بشار اسد، می تواند دمشق را به دادن امتیازاتی ترغیب کند.

کری و لاوروف در سخنان کوتاه خود در آغاز جلسه مستقیما به مذاکرات ژنو اشاره نکردند، اما کری گفت امیدوار است دیدارهای او در مسکو بتواند راهی برای پیشرفت پیدا کند تا مناقشه سوریه هرچه سریعتر به پایان برسد.

کری گفت در انتظار است گفت و گوهای سازنده ای با لاوروف و پوتین داشته باشد و افزود دلگرم کننده است که آمریکا و روسیه علیرغم اختلاف هایشان قادر بودند در باره کارهایی که لازم است برای برخورد با این چالش صورت گیرد، همکاری کنند.

رویترز بنقل از دیپلمات های غربی می گوید هیات دولت سوریه تا کنون حاضر بوده است فقط در باره رویّه های مذاکرات گفت و گو کند، و در برابر هر کوششی برای مطرح ساختن آینده بشار اسد ایستادگی کرده است.

لاوروف در مورد کاهش خصومت ها گفت "همکاری ما در سوریه، به ما اجازه داد موفق شویم زیرا بر اساس موازنه منافع کار کردیم، نه فقط منافع واشنگتن و مسکو بلکه تمام طرف ای درگیر در داخل و خارج سوریه."

XS
SM
MD
LG