لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۶

تاکید پوتین بر حمایت مسکو از رژیم بشار اسد


رئیس جمهوری روسیه می گوید کشورهای غربی احتمالا با به کارگرفتن گروههای ستیزه جویی چون القاعده، درصدد براندازی حکومت بشار اسد هستند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، می گوید مسکو قصد ندارد موضع خود را نسبت به دولت سوریه تغییر دهد. پوتین امروزپنج شنبه طی یک گفتگوی تلویزیونی، به ادامۀ حمایت کشورش از سوریه اشاره کرد و پرسید:«چرا روسیه باید تنها کشوری باشد که درخصوص موضع خود نسبت به سوریه تجدید نظر کند؟ شاید لازم باشد کشورهای متحد ما در مواضع خود تجدید نظر کنند.»

رئیس جمهوری روسیه در سخنان روز پنجشنبۀ خود گفت احتمال دارد که دولتهای غربی با توسل به گروههای ستیزه جویی چون القاعده، درصدد براندازی حکومت بشار اسد باشند.

روسیه سه قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل را که از تصویب کشورهای غربی گذشته بود، وتو کرده است. این قطعنامه ها با هدف تحت فشار گذاشتن بشار اسد برای پایان دادن به خشونت تصویب شده بود؛ خشونتی که تاکنون جان بیست هزار شهروند سوری را گرفته است.

طی گفتگوی تلویزیونی روز پنجشنبه، از ولادیمیر پوتین سؤال شد که آیا ضروری نیست که مسکو نسبت به حمایت از رژیم بشار اسد تجدید نظر کند؟
آقای پوتین در پاسخ، بدون آنکه نام کشوری را ببرد، گفت که دولتهای غربی درپی براندازی حکومت بشار اسد هستند و با حمایت از شبه نظامیان، می کوشند اسد را برکنار کنند. رئیس جمهوری روسیه «این سیاست غرب» را بسیار خطرناک و کوته نظرانه خواند.

یک گروه فعال حقوق بشر که بر اوضاع سوریه نظارت دارد، می گوید طی ساعات اولیۀ پنجشنبه، صدها سرباز سوری با تانک به منطقۀ مرزی تل شهاب(در مرز سوریه و اردن)، حمله کردند و آن را به تصرف خود درآوردند.

درگیری میان مخالفان بشار اسد و سربازان سوری طی روز پنجشنبه در چندین محلۀ دمشق بالا گرفت. ناظران اوضاع سوریه می گویند دو برادرِ یک فرماندۀ نیروهای مخالف بشار اسد که شب گذشته نزدیک یک مرکز ایست- بازرسی ربوده شده بودند، در جریان این درگیری ها کشته شده اند.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، روز گذشته خطاب به اعضای مجمع عمومی سازمان ملل گفت که عدم اتخاذ تدابیر قاطع از سوی سازمان ملل در قبال دولت سوریه، هم جان مردم آن کشور را درمخاطرۀ بیشتر قرار می دهد و هم از اعتبار سازمان ملل می کاهد.

دبیر کل سازمان ملل متحد، ضمن انتقاد تند از شورای امنیت آن سازمان، گفت که سازمان متبوعش در قبال اوضاع سوریه «فلج» شده است.

در این حال، روز چهارشنبه، یانگ جیه چی - وزیرامور خارجۀ چین- طی سفر هیلاری کلینتون به کشورش، به خانم کلینتون گفت که چین از گذار سیاسی ِسوریه حمایت می کند، اما مخالف مداخلۀ کشورهای دیگر در امور سوریه است.
XS
SM
MD
LG