لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۴

پرزیدنت ترامپ به «انفجار ناموفق موشکی» در روسیه واکنش نشان داد


رئیس جمهور ایالات متحده به انفجار اخیر در روسیه واکنش نشان داد و نوشت که ایالات متحده در حال کسب اطلاعات بیشتر درباره این انفجار است.

پرزیدنت دونالد ترامپ در صفحه توئیتر خود نوشت: «ایالات متحده در حال کسب اطلاعات بیشتر از انفجار ناموفق موشکی در روسیه است؛ ما تکنولوژی مشابه و با این حال، پیشرفته‌تری داریم.»

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه توئیت خود نوشت که انفجار «اسکای فال» روس ها، مردم را در خصوص جو اطراف تاسیسات و مناطقی دوردست‌تر، نگران ساخته؛ این خوب نیست.

انفجار یک موشک هنگام آزمایش در ۱۷ مرداد که در میدان تیر یک پایگاه نظامی در منطقه آرخانگلسک، واقع در شمال غربی روسیه، رخ داد، باعث آتش‌سوزی شد و آژانس اتمی روسیه - روس‌اتم - اعلام کرد پنج تن کشته و سه تن زخمی شده‌اند.

بنابر گزارش فاکس نیوز، روس‌اتم همچنین گفته این حادثه وقتی روی داد که مهندس‌ها مشغول آزمایش یک منبع اتمی برای راکت بودند. مقامات ناحیه‌ای در روسیه گزارش دادند میزان رادیو‌اکتیو در منطقه افزایش داشته است؛ ولی بعد این اطلاعات را حذف کردند.

دو تن از کارشناسان اتمی آمریکا نیز به رویترز گفتند که این انفجار احتمالا مرتبط با موشک کروز دارای سوخت هسته‌ای است.

ایالات متحده پیشتر بارها روسیه را به نقض پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد متهم کرده بود. پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد در سال ۱۹۸۷ و در دوران جنگ سرد بین میخائیل گورباچف، رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی، و رونالد ریگان، رئیس جمهوری وقت آمریکا، امضا شد و بر اساس آن، توسعه و کاربرد تمام موشک های هسته ای و غیرهسته ای کوتاه و میان برد، به استثنای موشک های دریایی، منع می شد. اما نقض مکرر این پیمان توسط روسیه سرانجام موجب شد که ایالات متحده از آن خارج شود.

همچنین مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، به تازگی اعلام کرده بود که با توجه به نقض معاهده منع موشک‌های هسته‌ای میان‌بُرد از سوی روسیه، ایالات متحده مواضع موشکی متعارف بالستیک و کروز احداث خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG