لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۶

ابراز نگرانی عمیق آمریکا از شمار فزاینده زندانیان سیاسی و مذهبی در روسیه


وزارت خارجه ایالات متحده روز دوشنبه در بیانیه‌ای از شمار رو به رشد افرادی که به دلایل سیاسی و مذهبی توسط دولت فدراسیون روسیه بازداشت شده‌اند و همچنان در زندان به سر می‌برند، ابراز نگرانی عمیق کرد.

این وزارتخانه با اشاره به ۱۵۰ نفر از این زندانیان که سازمان‌های معتبر حقوق بشری شناسایی کرده‌اند، گفت به ویژه در مورد سلامتی چهار اوکراینی نگرانیم که ناعادلانه زندانی شده‌ و دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

این بیانیه همچنین در مورد پرونده ایوب تی‌تیِف، فعال حقوق بشری که در چچن به اتهام ارتباط با جرائم مواد مخدر دستگیر و دوره بازداشت پیش از برگزاری محاکمه او اخیرا تمدید شده است، ابراز نگرانی کرده است.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، پنج تن از رهبران یک کلیسای سایِنتولوژی از ژوئن ۲۰۱۷ بدون محاکمه در روسیه زندانی هستند و چندین تن از مسلمانان پیرو مکتب «سعید نورسی» (بدیع الزمان) نیز بازداشت شده‌اند.

وزارت خارجه ایالات متحده در پایان این بیانیه از دولت روسیه خواسته است تمامی کسانی که به اتهام‌های سیاسی و مذهبی زندانی شده‌اند را فورا آزاد کند و به استفاده از نظام قضایی برای سرکوب دگراندیشان پایان دهد.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، مردم روسیه نیز مانند مردم سایر کشورهای جهان شایستگی آن را دارند که طبق قانون بطور برابر با آنها رفتار شود و باید بدون نگرانی امکان انجام فرائض مذهبی خود را داشته باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG