لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۹

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، روسیه را به بمباران های مرگبار در سوریه متهم کرد


مردم روستایی در غوطه شرقی در حال ترک محل زندگی خود، در پی بمباران منطقه بوسیله روسیه
مردم روستایی در غوطه شرقی در حال ترک محل زندگی خود، در پی بمباران منطقه بوسیله روسیه

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، روسیه را به بمباران های مرگبار در سوریه و مجبور ساختن مخالفان مسلح رژیم اسد به ترک آخرین پایگاه هایشان متهم کرده است.

بنا به اعلام کاخ کرملین، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، برای ملاقات و گفتگو با رجب طیب اردوغان و حسن روحانی، روسای جمهوری ترکیه و ایران، به ترکیه سفر خواهد کرد.

در این سفرکه قرار است روز سه شنبه ۱۴ فروردین صورت گیرد، روسای جمهوری سه کشور درباره آینده بحران سوریه و نقش خود در جنگ داخلی این کشور، که این ماه وارد هشتمین سال خود شد، گفت و گو می‌کنند.

در همین حال، شماری از مخالفان محاصره شده در منطقه غوطه شرقی، شهرک دوما در این منطقه را به همراه خانواده هایشان ترک کردند.

شش هفته عملیات نظامی ارتش سوریه به کمک روسیه و ایران، متحدان بشار اسد، و بمباران بی‌وقفه غوطه شرقی توسط روسیه، هزاران نفر از مخالفان را مجبور به تسلیم و خروج از غوطه شرقی کرده است.

بمباران و تهاجم نظامی ارتش سوریه در غوطه شرقی بیش از هزار و ششصد کشته بر جای گذاشته است.

به گفته مقام های سوری، بیش از چهل و پنج هزار نفر در ۱۰ روز گذشته از غوطه شرقی خارج شده‌اند.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، پیشتر در شورای امنیت این سازمان گفته بود که جهان باید از نقش روسیه در بمباران غوطه شرقی، که مخالفان را مجبور به تسلیم کرده است، آگاه شود.

او گفته بود: «ما می بینیم که چرخه رو به اتمام است. مردم غوطه شرقی تسلیم می شوند. این واقعیتی تلخ در جنگ در سوریه است. اتهامات بدبینانه روسیه به مخالفان، ما را از گفتن حقایق باز نمی دارد و روایت دروغین روسیه از واقعیت باعث نمی‌شود که ما به جهان نگوییم که روسیه نقش مرکزی در بمباران مردم سوریه دارد، تا تسلیم شوند.»

روسیه، ایران و ترکیه که چند دور مذاکرات را درباره سوریه در شهر آستانه انجام داده اند، هر یک به سهم خود در تداوم جنگ در سوریه نقش دارند. قرار بود، طرفین با توافق دولت بشار اسد مناطقی را به عنوان مناطق کاهش تنش بوجود آورند که غوطه شرقی یکی از آنها بود.

تحلیلگران می گویند که سوریه، روسیه و ایران در هفته‌های اخیر نشان دادند که برداشت آنها از ایجاد مناطق کاهش تنش، ادامه تهاجم نظامی و بمباران غوطه شرقی بود.

سازمان ملل اوضاع در غوطه شرقی را فاجعه بار خوانده است . صدها هزار سکنه غوطه شرقی زیر حملات هوایی و زمینی ارتش سوریه و روسیه، باکمبود آب آشامیدنی، غذا و دارو روبرو هستند.

ترکیه نیز با عملیات نظامی علیه شبه نظامیان کرد در خاک سوریه، ابعاد جدیدی را به جنگ داخلی هشت ساله در سوریه اضافه کرده است.

رجب طیب اردوغان که هفته قبل شکست شبه نظامیان کرد در شهر عفرین را اعلام کرد، می گوید که ارتش ترکیه به سمت منبج حرکت خواهد کرد - منطقه ای که نیروهای نظامی آمریکا در آن جا مستقر هستند.

آمریکاشبه نظامیان کرد در منبج، موسوم به نیروهای دمکراتیک سوریه را موثرترین نیرو در جنگ با داعش می‌داند و در همکاری با آنها، شهر رقه، مرکز خود خوانده خلافت اسلامی موسوم به داعش را آزاد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG