لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۷

گشت زنی هواپیمای روسی بر فراز رزمناو آمریکا


ناو آمریکایی یو اس اس دونالد کوک روز ۱۴ آوریل در بندر کنستانتای رومانی پهلو گرفت.
ناو آمریکایی یو اس اس دونالد کوک روز ۱۴ آوریل در بندر کنستانتای رومانی پهلو گرفت.
پنتاگون – وزارت دفاع ایالات متحده – می گوید جت جنگی اس یو-۲۴ روسیه در روزهای شنبه و یکشنبه ۱۲ بار در ارتفاع پایین و در نزدیکی رزمناو آمریکایی یو اس اس دونالد کوک در دریای سیاه گشت زنی کرده است.

مقامات وزارت دفاع می گویند هواپیمای روسی مسلح به موشک نبود و در ۹۰ دقیقه ای که در نزدیکی ناو آمریکا گشت می زد به تلاش ها برای برقراری تماس پاسخ نداد.

یک مقام ارتش آمریکا گفت هواپیمای روسی خود را به یک مایلی ناو آمریکایی رساند و گاهی در ارتفاع کمتر از ۱۵۰ متری آن پرواز می کرد. سرهنگ استیو وارن سخنگوی پنتاگون گفته «اقدام تحریک آمیز و غیرحرفه ای روسیه با پروتکل های ملی آن کشور، و توافق های قبلی و روابط حرفه ای میان ارتش های دو کشور مغایرت دارد.»

آقای وارن گفت، در زمانی که هواپیمای روسیه از فراز کشتی آمریکا عبور می کرد، این کشتی در حال گشت زنی در آبهای بین المللی در غرب دریای سیاه بود؛ و اکنون در یکی از بنادر رومانی پهلوگرفته است. وی افزود هیچ خطری کشتی آمریکایی را تهدید نکرده است.

یک مقام ارتش آمریکا می گوید پس از آن که کشتی یو اس اس دونالد کوک منطقه را ترک کند، کشتی دیگری جایگزین آن در دریای سیاه خواهد شد. کشتی جدید یک ناوچه خواهد بود، نه ناوشکنی از نوع یو اس اس دونالد کوک. زمان این جایگزینی هنوز معلوم نیست.
XS
SM
MD
LG