لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۲

رامنی این هفته وارد صحنه ای بین المللی می شود


میت رامنی،این هفته با سفر به انگلستان، اسرائیل و لهستان، در جریان تلاش برای کسب اعتبار به عنوان یک فرمانده بالقوه کل قوا در رقابت با پرزیدنت اوباما، وارد صحنه ای جهانی می شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارش خود از واشنگتن در این باره می گوید برای این متقاضی احراز مقام ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه، که پیشتر در بخش خصوصی یک مدیر اجرائی بود Tو فرمانداری ایالت ماساچوست را نیز با تجربه ای اندک در امور خارجی پشت سر گذاشته است، فرصتی است تا صلاحیت خود را در اموری که اغلب خاض روسای جمهوری است، ابراز کند.

در کانون این سفر دیداری حساس از نظر سیاسی از اسرائیل قرار دارد که وی در آنجا با رهبران ارشدی ملاقات می کند که به تصمیم گیری مهمی درمورد ایران نزدیک می شوند: اینکه آیا حمله ای نظامی به ایران انجام دهند یا نه - حمله ای که دولت اوباما با آن مخالف است.

مناسبات با اسرائیل و چگونگی اقدامی که باید در مورد برنامه مشکوک ایران از نظر تسلیحات انجام گیرد یکی از آشکار ترین جنبه های تفاوت بین اوباما و رامنی است.

رامنی سال گذشته در یکی از بحث های مبارزات مقدماتی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، که به سیاست خارجی اختصاص داشت، گفت «اگر باراک اوباما را مجددا به ریاست جمهوری انتخاب کنید، ایران دارای تسلیحات اتمی می شود و اگر میت رامنی را انتخاب کردید ایران سلاح اتمی نخواهد داشت».

دیدار از اسرائیل روز ۲۸ ژوئیه (۷ مرداد) انجام می گیرد که رامنی درجریان آن با بنجامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ، دانیل شاپیرو سفیر آمریکا در اسرائیل و شیمون پرز رئیس جمهوری اسرائیل ملاقات می کند. مشاوران رامنی نگفته اند آیا وی به کرانه غربی نیز سفر خواهد کرد یا نه، اما بنظر می رسد که او قصد دارد با سلام فیاض نخست وزیر دولت خودگردان فلسطینی نیز ملاقاتی داشته باشد.

رامنی نه در نظر دارد به افغانستان سفر کند، که آمریکا در آنجا کماکان درگیر جنگی ده ساله است، و نه به عراق برود، که اوباما به درگیری نظامی در آنجا طبق وعده اش پایان داده است.
سفر به افغانستان می تواند توجه مردم خسته از جنگ را به مناقشه جاری جلب کند، و رامنی مجبور شود در پاسخ به این سئوال که در مقام ریاست جمهوری چه اقدامی در مورد جنگ انجام می دهد، به طرح جزئیات بپردازد. رامنی تا کنون سعی کرده است گزینه هایش را در مورد مسائلی نظیر زمان فراخواندن سربازان آمریکائی از افغانستان مطرح نکند.

رامنی در آغاز سفر خارجی این هفته نخست به لندن می رود و در نظر دارد در آنجا با دیوید کامرون نخست وزیر، نیک کلج معاون نخست وزیر، جرج آسبورن خزانه دارکل، ویلیام هیگ وزیر امورخارجه و اد میلیبند رهبر حزب اپوزیسیون کارگر ملاقات کند.

همزمانی این سفر با آغاز بازی های المپیک در لندن به رامنی فرصت می دهد با بعضی از رهبران جهان نیز که به این مناسبت به پایتخت انگلستان سفر می کنند ملاقات کند. بازی های المپیک همچنین به رامنی فرصت می دهد تا کارنامه خود را در برگزاری بازی های زمستانی المپیک سال ۲۰۰۲ در سالت لیک سیتی مطرح کند.

رامنی جزو هیات رسمی آمریکا در رقابت های بین المللی المپیک لندن نیست. میشل اوباما، بانوی اول آمریکا، هیات آمریکائی را سرپرستی می کند.

سفر رامنی به لهستان به دعوت لخ واونسا پایه گذار جنبش کارگری موسوم به هم بستگی انجام می گیرد، که در جریان گذار لهستان از نظام کمونیستی به دمکراسی در مقام ریاست جمهوری آن کشور نیز خدمت کرده است .
XS
SM
MD
LG