لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۳

رقبای جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بار دیگر در نیوهمشایر مناظره کردند


Фотограф Алена Вогелманн. «Миг между прошлым и будущим»
Фотограф Алена Вогелманн. «Миг между прошлым и будущим»

دو روز قبل از برگزاری اولین انتخابات مقدماتی در ایالات متحده آمریکا ۶ جمهوریخواهی که در صدد بدست آوردن نامزدی رسمی حزب خود برای احراز مقام ریاست جمهوری آمریکا هستند روز یکشنبه برای دومین روز پیاپی در مناظره ای شرکت کردند.

در جریان مناظره شامگاه شنبه که در نیوهمشایر تشکیل شده بود و قرار است که انتخابات مقدماتی روز سه شنبه در آن ایالت برگزار شود میت رامنی، فرماندار پیشین ماساچوست از سوی رقبای انتخاباتی خود زیر انتقادهای فراوان و شدیدی قرار گرفت. نیوت گینگریچ، میت رامنی را یک میانه روی ترسو و کم رو و نه یک محافظه کار واقعی خواند و گفت که برای انتخاب شدن با مشکلات بسیاری روبرو خواهد بود.

روز یکشنبه آقای رامنی در حالیکه از سوابق خود بعنوان یک محافظه کار و اصولگرا دفاع کرد از دولت خواست که بجای افزایش مالیاتها که باراک اوباما خواستار آن است، هزینه ها را کاهش دهد. او از سوابق و تجربیات گذشته خود دفاع کرد.

آقای اوباما که یک دموکرات است خواستار انتخاب مجدد خود به مقام ریاست جمهوری در انتخابات عمومی ماه نوامبر آینده است.

میت رامنی که پیشتاز کاندیداهای جمهوریخواه است از سوی نیوت گینگریچ، رییس پیشین مجلس نمایندگان و ریک سانتروم، سناتور پیشین ایالت پنسیلوانیا به سبب سابقه اش بعنوان مدیر یک شرکت سرمایه گزاری خصوصی مورد حمله و انتقاد فراوانی قرار گرفت. بسیاری از ناظران میگویند که شرکت وابسته به آقای رامنی در حالیکه تنها در فکر افزایش سود سرمایه گزاران بود صدها نفر از کارمندان آن موسسه را از کار بیکار کرد.

بیشتر بحثها و مناظرات سیاسی چندین ماه گذشته بر لزوم اشتغال زایی و کاهش بیکاری متمرکز بوده است.

سه جمهوریخواه دیگر که خود را نامزد انتخابات کرده اند، ران پال ، نماینده کنگره، ریک پری، فرماندار تکزاس و جان هانتزمن که سفیر پیشین آمریکا در چین بود بیشتر وقت مناظره را ضمن حمله به میت رامنی به انتقاد از اعتبار و دستاوردهای یکدیگر گذراندند.

نتیجه انتخابات مقدماتی روز سه شنبه در نیوهمشایر که بنا بر نظرسنجیها میت رامنی با اختلاف قابل ملاحظه ای بر سایر رقیبان خود پیروز خواهد شد یک شاخص مهم به شمار میرود و معمولاً حاکی از آن است که چه شخصی کاندیداتوری احتمالی حزب جمهوریخواه را بدست خواهد آورد.

XS
SM
MD
LG