لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۹

اولین انتخابات مقدماتی حزب جمهوريخواه در نيوهمشاير


«Захватчики Уолл-стрит» вернулись в парк Зукотти, но уже без палаток
«Захватчики Уолл-стрит» вернулись в парк Зукотти, но уже без палаток

پروسه سیاسی گزینش نامزدهایی که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت می کنند بسیار طولانی است. بدنبال انتخابات مقدماتی حزب جمهوریخواه که در آیوا انجام شد، اولین انتخابات روز سه شنبه در ایالت نیوهمشایر، برگزار خواهد شد. این انتخابات مقدماتی صحنه را برای انتخابات ریاست جمهوری در نوامبر ٢٠۱٢ آماده می کند.

نیوهمشایر، ایالت کوچک و کم جمعیتی است، ولی هنگامی که ساکنان این ایالت رای می دهند، توجه تمامی آمریکا به آن جلب می شود و نتیجه آن تاثیر بسیاری در انتخابات ریاست جمهوری دارد.

در بسیاری از ایالت ها کسانی که در یک حزب ثبت نام کرده اند فقط می توانند به نامزدهای آن حزب در انتخابات مقدماتی، رای دهند. ولی در بعضی ایالت ها مانند نیوهمشایر، رای دهندگانی که در حزبی ثبت نام نکرده اند، می توانند به نامزدهای هر حزبی رای دهند.

کاترین نلسون، کارشناس انتخابات، می گويد: هدف از انتخابات مقدماتی این است که نامزدهای انتخاباتی بتوانند خودشان را به رای دهندگان معرفی کنند و رای دهندگان ۳ تا ۴ ماه فرصت فکر کردن داشته باشند.

نامزدها در روندی که کارشناسان آن را «سیاست خرید و فروش» می نامند از شهری به شهر دیگر می روند و در مبارزات انتخاباتی و گردهمایی های سیاسی شرکت می کنند تا خود و مواضع سیاسی خود را به رای دهندگان، معرفی کنند.

ستفن شمیت، کارشناس سیاسی دانشگاه ایالتی آیوا، می گويد: مثل صحنه نمایش یا مجمعی است که نامزدهای انتخاباتی سعی می کنند کالای خودشان را بفروشند. هر کسی که بتواند بیشتر بفروشد در مبارزات انتخاباتی باقی می ماند.

نامزدها، فروشنده؛ و رای دهندگان، خریدارند؛ و کسانی که به رویدادهای مبارزات انتخاباتی می روند می خواهند مسائل مهم خود را به گوش نامزدها برسانند.

فیل الیوت، گزارشگر سیاسی، می گويد: مردم به رویدادهای انتخاباتی می روند و ساعت ها صبر می کنند تا با نامزدها ملاقات کنند و از آن ها سئوال های بسیار جدی و مهم را بپرسند.

انتخابات مقدماتی ایالت ها یکی پس از دیگری و معمولا سه تا چهار ماه طول می کشد و این فرصت را به مردم می دهد که با نامزدهای حزبی آشنا شوند، ولی برخی پیشنهاد می کنند انتخابات مقدماتی ایالت ها در یک روز انجام شود.

مارک رام، کارشناس سیاسی دانشگاه جورج تاون، می گويد: انتخابات مقدماتی در سطح کشور و در یک روز این مزیت را دارد که رای تمامی رای دهندگان در سطح ملی در انتخاب نامزد ریاست جمهوری برابر به حساب می آید ولی بدی چنین سیستمی این است که به نامزدهایی که پول بیشتری در روند انتخابات خرج می کنند و به آن هایی که در ابتدای مبارزات انتخاباتی محبوبیت بیشتری بدست آورده اند، برتری و مزیت بیشتری می دهد.

رای گیری برای نامزدهای انتخاباتی در انتخابات مقدماتی و انجمن های حزبی در واقع رای گیری برای نمایندگان نامزدهای انتخاباتی جهت شرکت در مجمع ملی حزب است که معمولا دوماه قبل از رای گیری نهایی در مورد نامزد حزب در انتخابات ریاست جمهوری، انجام می شود.

نامزدی که بیشترین شمار نمایندگان را داشته باشد نامزد حزب در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر خواهد بود که با پرزیدنت اوباما رقابت خواهد کرد.

***

آمریکاییان بویژه هنگامی که خواستار تغییر در کشور هستند به پای صندوق های رای می روند. و جمهوریخواهان امسال از این ویژگی برای راه یافتن به کاخ سفید استفاده می کنند. در مبارزات انتخابات مقدماتی ایالت نیوهمپشایر، اقتصاد مشوق اصلی شهروندان به رای دادن است.

بتسی سنت جورج، صاحب رستورانی کوچک در یک شهر کوچک نیوهمپشایر است، ولی اقتصاد نابسامان کشور او را در شرایط مالی مشکلی قرار داده است.

پتسی می گويد: در چند سال اخیر به خودم حقوق نداده ام. ۷ روز هفته و هفته ای ۸٠ ساعت کار می کنم. ولی کارم را دوست دارم. شغل خوبی است.

روز سه شنبه او مانند دیگر ساکنان نیوهمپشایر به یک نامزد انتخاباتی حزب جمهوریخواه، رای می دهد.

به این دلیل سیاستمدارانی که برای نامزدی حزب جمهوریخواه فعالیت می کنند همگی به نیوهمپشایر آمده اند.

شوهر سنت جورج، که متخصص برق است ولی شاغل نيست، می گويد: تغییرات می خواهم. کار می خواهم. می خواهم کشورم دوباره رهبری را به دست بگیرد.

از سوی دیگر شرکت نرم افزار اتو دسک در منچستر، بزرگترین شهر نیوهمپشایر، شرکت بسیار موفقی است. جیم لینچ، معاون شرکت، می داند از یک رییس جمهوری چه انتظاری دارد. جيم می گويد: ایجاد کار در کشور اولین و مهمترین است.

و نامزد های انتخاباتی نیز تمرکز خود را به مساله کار معطوف کرده اند.

نوت گینگریچ، ایجاد کار و افزایش مشاغل را هدف خود می خواند. میت رامنی از نرخ بیکاری در کشور انتقاد می کند. و ران پال، هشدار می دهد که مشاغل در حال از بين رفتن هستند و طبقه متوسط رو به زوال است.

آشکار است که مساله اقتصاد برای رای دهندگان نیوهمپشایر اهمیت ویژه ای دارد. آنچه رای دهندگان باید دریابند این است که کدام یک از این نامزد های جمهوریخواه می تواند اقتصاد را بهبود بخشد.

***

سناتور ران پال، که از طرفداران پر و پا قرص کاهش شدید هزینه های نظامی آمریکاست، در دور اول انتخابات مقدماتی حزب جمهوريخواه پس از ميت رامنی و ريک سنتوروم، به مقام سوم دست یافت، اما از دور رقابت ها خارج نشده است.

ران پال می گويد: برخی از رقبا برچسب خطرناک را برای من انتخاب کرده اند. البته من برای دولت امپراطوری و گل و گشادی که راه انداخته ایم، خطرناکم!

و در مورد دلسردی آمریکايیان از دولتمردانشان می گويد: مردم آمریکا خسته و بیزار شده اند. به این دلیل که به چپ و راست و بالا و پايین و وسط رای داده اند، که در اوضاع تغییر حاصل شود، اما نشد که نشد.

در انتخابات مقدماتی ایالت آیوا در هفته قبل، جان هانتسمن سفیر سابق آمریکا در چین، موفقیت چندانی نداشت، و تمام امیدش در انتخابات مقدماتی حزب جمهوریخواه به رای گیری روز سه شنبه در ایالت نیوهمپشایر است، و نیوت گینگریچ، ريیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا، نيز که در ابتدا بصورت یکی از قويترین کاندیداهای حزب جمهوریخواه در مرحله مقدماتی ظاهر شده بود، در روز رای گیری در آيوا با کسب تنها ۱۳ درصد از آرا، در واقع شکست سختی خورد. ریک سنتوروم که تا یکماه قبل در انتهای جدول انتخابات مقدماتی حزب جمهوریخواه بود، بصورت غیرمنتظره ای با بدست آوردن ۸ رای کمتر، مقام دوم در رای گیری در ایالت آيوا را بخود اختصاص داد، و پیروزی میت رامنی، فرماندار سابق ایالت ماساچوست، را بشدت کمرنگ کرد.

ميت رامنی می گويد: اوباما در داخل هم شکست خورده، چون ما ٢۵ میلیون بیکار داریم. البته اوضاع یک قدری بهتر شده، اما واقعیت این است که ربطی به اقدامات ريیس جمهوری ندارد!

نامزد نهايی حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در رای گیری چندین ایالت کلیدی در سه شنبه ۱۶ اسفند، معروف به «سه شنبه بزرگ» تعیین خواهد شد.

XS
SM
MD
LG