لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۳

نماینده آمریکا در شورای حکام: انباشت اورانیوم با غلظت بالا هدف صلح‌آمیز معتبری ندارد


لورا هولگِیت، نماینده آمریکا در شورای حکام آژانس
لورا هولگِیت، نماینده آمریکا در شورای حکام آژانس

نماینده آمریکا در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از جمهوری اسلامی ایران خواست تولید اورانیوم با غلظت شصت درصدی را متوقف کند.

لورا هولگِیت این اقدام ایران را در «تقابل» با رفتار کشورهای غیرهسته‌ای عضو معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای اعلام کرد.

خانم هولگِیت روز سه‌شنبه ۲۱ شهریور در دومین روز از نشست شورای حکام در وین، پایتخت اتریش، با اشاره به گزارش تازه رافائل گروسی، مدیر کل آژانس، از توسعه برنامه هسته‌ای ایران فراتر از چارچوب توافق هسته‌ای انتقاد کرد.

بر پایه گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی که کل ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران در مقایسه با بهار امسال کاهش یافته اما همچنان بیش از هجده برابر حد مجاز در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی است.

نماینده آمریکا در نشست شورای حکام همچنین تاکید کرد که ادامه نصب سانتریفیوژهای پیشرفته و انباشت اورانیوم غنی‌شده با غلظت بالا به وسیله جمهوری اسلامی هدف صلح‌آمیز معتبری ندارد.

جمهوری اسلامی برنامه هسته‌ای خود را «صلح‌ آمیز» خوانده و مدعی همکاری کامل با آژانس است.

لورا هولگِیت همچنین از اخلال جمهوری اسلامی ایران در تلاش آژانس برای کسب اطمینان از صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران ابراز نگرانی جدی کرده و از مقام‌های ایران خواست برای کسب اعتماد بین‌المللی و کاهش تنش‌ها اقدام کنند.

نماینده آمریکا در شورای حکام، مخالفت ایران با بازرسان منصوب آژانس و عدم صدور ویزا برای مقامات آژانس فعال در حوزه ایران را در تقابل با بیانیه مشترک در اسفندماه گذشته دانست.

او همچنین تغییرات اعلام نشده در آبشارهای سانتریفیوژ پیشرفته ایران در تاسیسات فردو را در تناقض آشکار با تعهدات این کشور ذیل توافقنامه پادمانی خوانده و کشف ذرات اورانیوم با غلظت بیش از هشتاد درصد در تاسیسات فردو را نیز از جمله تناقضات موجود با بیانیه مشترک اسفندماه دانست.

لورا هولگِیت اقدامات ایران را موجب تشدید تنش‌ها و تغییر بی‌سابقه چارچوب‌ها خوانده و بر عدم تکرار اتفاقات مشابه تاکید کرد.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اسفند سال گذشته پس از سفر به ایران از توافق با مقام‌های جمهوری اسلامی بر سر افزایش همکاری‌ها و شفاف‌سازی برنامه هسته‌ای ایران خبر داده بود.

نماینده آمریکا در شورای حکام آژانس از عدم شفاف‌سازی ایران درباره تناقض میزان مواد هسته‌ای بدست‌آمده از ذوب اورانیوم در اوائل سال گذشته میلادی انتقاد کرده و توضیحات فنی ایران را «نادرست» و کاملا غیرقابل قبول خواند.

لورا هولگِیت سطح همکاری ایران را «بطور قابل‌ملاحظه‌ای» کمتر از توافقات اخیر آژانس با حکومت ایران ارزیابی کرد.

نماینده آمریکا در شورای حکام از ایران خواست در اجرای توافق اسفندماه گذشته با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کامل را بعمل آورده و از جمله تمامی اطلاعات ضبط‌شده مرتبط را به آژانس تحویل دهد.

نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از روز دوشنبه ۲۰ شهریور با حضور نمایندگان ۳۵ کشور عضو تا روز جمعه ۲۴ شهریور ادامه خواهد یافت و برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران هم از سرفصل‌های مورد بحث است.

XS
SM
MD
LG