لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۹

آمریکا: همکاری نظامی جمهوری اسلامی و روسیه بی‌ثبات‌کننده و مضر برای همسایگان


ایالات متحده در واکنش به خبرهایی مبنی بر «قطعی شدن ورود تجهیزات نظامی پیشرفته از روسیه به ایران»، این همکاری را برای همسایگان ایران مضر و بی‌ثبات‌کننده توصیف کرد.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در پاسخ به پرسش فرهاد پولادی، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «ایالات متحده بارها در مورد همکاری نظامی فزاینده نزدیک بین روسیه و ایران هشدار داده است. اخبار امروز نشان می‌دهد که روسیه تا چه حد برای کمک و تقویت مستقیم نیروهای مسلح ایران آمادگی دارد. این مشارکت نظامی تمام عیار برای همسایگان ایران مضر است و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران را در سراسر منطقه ممکن می‌سازد.»

سید مهدی فرحی جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم گفت که ورود هواپیمای آموزشی یاک-۱۳۰، جنگنده سوخو-۳۵ و بالگرد میل-۲۸ به ایران قطعی شده است.

این مقام آمریکایی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری در مورد تاثیر این همکاری نظامی بر احتمال تشدید درگیری بین اسرائیل و حماس گفت: «ما همچنان به ارسال یک پیام روشن به هر بازیگر متخاصمی که بخواهد منطقه را بی‌ثبات کند یا از درگیری بین اسرائیل و حماس برای اهداف خود سوء استفاده کند، ادامه خواهیم داد: این کار را نکنید.»

جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید هفته گذشته گفته بود که تهران در ازای فروش پهپاد به روسیه، انواع موشک، فناوری جنگ الکترونیک و سامانه‌های دفاع هوایی از روسیه دریافت می‌کند. همچنین به گفته کربی اطلاعات آمریکا نشان می‌دهد گروه نظامی واگنر روسیه، بنا به دستور دولت این کشور، در حال بررسی ارسال سامانه دفاع هوایی به ایران یا حزب‌الله لبنان است.

همکاری نظامی ایران و روسیه در حالی صورت می‌گیرد که تنش‌ها در منطقه خاورمیانه به دنبال افزایش حملات گروه‌های نیابتی ایران به اهداف آمریکایی و اسرائیلی افزایش یافته است.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG