لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۶

واکنش آمریکا به تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت: «همسویی» با روسیه است


اوپک پلاس
اوپک پلاس

پس از آن که اوپک پلاس در جلسه روز چهارشنبه خود در وین با کاهش تولید نفت به میزان روزانه ۲ میلیون بشکه موافقت کرد، سخنگوی کاخ سفید گفت که این تصمیم نشان‌دهنده «همسویی این گروه با روسیه» است.

این تصمیم به رغم فشار ایالات متحده و دیگر کشورها و با وجود کمبود نفت در بازار گرفته شد. این کاهش تولید ممکن است موجب شود قیمت نفت، که از هر بشکه ۱۲۰ دلار به ۹۰ دلار کاهش یافته بود، به شرایط گذشته برگردد.

کارین ژان‌پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید، در این رابطه گفت: «واضح است که اوپک پلاس با تصمیم امروزش در حال همسویی با روسیه است و من توضیح بیشتری در این زمینه نمی‌دهم. ما با شرایطی روبرو هستیم که بازارهای جهانی و اقتصاد جهان تحت تاثیر جنگ به راه افتاده توسط پوتین قرار گرفته است. تصمیم امروز اوپک پلاس بر کشورهای کم درآمد و متوسط درآمد تأثیر مستقیم دارد. ما فکر می‌کنیم این تصمیم اوپک پلاس نادرست و در جهت ثروت‌اندوزی است .»

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، و برایان دیز، مدیر شورای ملی اقتصاد، نیز در واکنش به تصمیم اوپک پلاس با انتشار بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، از دولت و کنگره می‌خواهد که راه‌هایی را برای افزایش تولید انرژی در آمریکا با هدف کاهش کنترل اوپک پلاس بر قیمت‌های انرژی بررسی کنند.

اما مقامات اوپک می‌گویند کاهش دو میلیون بشکه در روز، که بیشترین میزان از سال ۲۰۲۰ است، تنها ۲ درصد تقاضای جهانی است و این چندان قابل توجه نیست؛ چون در ماه اوت اوپک روزانه ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه کمتر از هدف تعیین شده تولید کرده است. دلیل این تولید کمتر تحت تحریم بودن روسیه، ونزوئلا، و ایران و مشکلات فنی در عملیات تولید نفت نیجریه و آنگولا بود.

وزیر انرژی امارات متحده عربی می گوید « تصمیم [به کاهش نفت] یک امر فنی است، نه سیاسی.» وی اضافه کرد: «ما از نفت به عنوان سلاح سیاسی استفاده نمی کنیم.»

غرب روسیه را متهم می‌کند که از انرژی به عنوان یک جنگ‌افزار استفاده می‌کند، و در نتیجه بحرانی در بازار اروپا بوجود آورده است که ممکن است زمستان امسال گاز و برق جیره بندی شود.

از سوی دیگر مسکو غرب را متهم می کند که به تلافی حمله روسیه به اوکراین از دلار و سیستم‌های مالی از قبیل سویفت به عنوان سلاح استفاده می‌کند.

اگر چه عربستان سعودی اقدام مسکو در اوکراین را تحریم نکرده، اما مقامات آمریکا می‌گویند قصد آمریکا از کاهش نفت محروم کردن روسیه از درآمد نفت است.

روابط آمریکا و عربستان مطلوب نیست و سفر جو بایدن به آن کشور هم نتوانست تعهدات محکمی در زمینه نفت بدست آورد.

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه نیز در اجلاس اوپک شرکت کرده بود. نواک در فهرست افراد تحریم شده آمریکا است؛ اما اروپا او را تحریم نکرده است.

XS
SM
MD
LG