لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۸

بالا رفتن قیمت نفت خام همزمان با افزایش امیدها به احیای برجام


به گزارش رویترز، پس از آنکه عربستان سعودی هشدار داد ممکن است تولید خود را کاهش دهد، بهای نفت صبح روز سه‌شنبه افزایش یافت.

بهای هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال با ۹۳سنت افزایش به ۹۷دلار و ۴۱سنت رسید. هر بشکه نفت خام پایه متوسط غرب تگزاس نیز با ۹۰سنت درصد افزایش، ۹۱دلار و ۲۶سنت معامله شد.

این درحالی است که بازگشت ایران به بازارهای نفت در صورت دستیابی ایران به یک پیمان هسته‌ای با غرب عاملی است که می‌تواند بر بهای نفت تاثیر گذار باشد.

منابع آگاه در اوپک میگویند احتمال کاهش میزان تولید که در نشست اتحادیه «اوپک پلاس» در پنجم ماه سپتامبر پیش رو مطرح خواهد شد زودرس مینماید ولی درصورت احیای برنامه جامع اقدام مشترک، «برجام»، احتمالاً لازم خواهد بود. یکی از این منابع به صراحت گفت که «اوپک پلاس» متعاقب برچیده شدن تحریمها علیه ایران بایستی زمینه را برای جریان گرفتن نفت ایران فراهم سازد. ایران از توافق کنونی «اوپک پلاس» در جهت محدودیت تولید و عرضه مستثنی است.

در همین حال منابعی در سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، روز سه‌شنبه به خبرگزاری رویترز گفتند که کاهش بالقوه تولید نفت از سوی اتحادیه موسوم به «اوپک پلاس» موضوع مهمی است. «اوپک پلاس» اتحادیه‌ای مرکب از تولیدکنندگان انرژی در اوپک و متحدان آن به رهبری روسیه است.

قیمتهای نفت طی هفته های اخیر به دلیل بیم از کند شدن آهنگ اقتصاد چین و رکود در غرب از حدود ۱۲۰ دلار در هر بشکه به تقریباً ۹۵ دلار در هر بشکه تنزل یافته است.

یک مقام رسمی ارشد ایالات متحده با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران پاره‌ای از درخواستهای عمدهاش را برای احیای «برجام» کنار نهاده گفته است که به این ترتیب، احتمال حصول توافق بیشتر شده است.

اگر تحریمها برچیده شود ایران برای رسیدن به ظرفیت کامل تولید خود در حد ۴ میلیون بشکه در روز به یک سال و نیم وقت نیاز خواهد داشت. میزان تولید ایران در حال حاضر بالغ بر ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز است.

XS
SM
MD
LG