لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۲

ادعای ایران مبنی بر طراحی و ساخت موشک کروز سوپرسونیک؛ آمریکا: اظهار نظر نمی‌کنیم


در واکنش به ادعای جمهوری اسلامی مبنی بر «طراحی و ساخت» موشک کروز سوپرسونیک (فرا صوتی) یک مقام وزارت خارجه دولت آمریکا گفت که «ما از این اظهارات آگاه هستیم، اما درباره «مباحث اطلاعاتی» اظهار نظر نمی‌کنیم.»

بر اساس این گزارش یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که نگرانی‌ها درباره تلاش پیگیر جمهوری اسلامی برای «گسترش برنامه موشکی» خود همچنان پابرجاست و آمریکا فعالانه در تلاش برای جلوگیری از گسترش احتمالی و استفاده از مجموعه‌ای از اقدامات برای «منع گسترش موشکی» است.

پیش‌تر صدای آمریکا به نقل از خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، از «طراحی و ساخت» موشک کروز سوپرسونیک (مافوق صوت) خبر داد.

تسنیم بدون آنکه تصویری از این موشک منتشر کند، اشاره کرد که موشک جدید در حال گذراندن «مراحل آزمایشی» است اما به زمان تکمیل مراحل آزمایشی این موشک اشاره‌ نکرد.

این خبرگزاری، با توصیف طراحی و ساخت این نوع موشک، آن را «فصل جدیدی در قدرت دفاعی» ایران دانست و افزود که «افزایش چشمگیر سرعت» و «دشواری مقابله» با این موشک، از جمله مزایای آن است.

تسنیم عنوان کرد که در صورت بروز درگیری، این موشک‌ها «قدرت واکنش» جمهوری اسلامی را بسیار سریع‌تر می‌کند و «فرصت واکنش را از نیروهای مهاجم خواهند گرفت.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، ایران با برخورداری از بزرگ‌ترین برنامه‌های موشکی در خاورمیانه ادعا می‌کند که تسلیحاتش قابلیت هدف قراردادن پایگاه‌های آمریکا و اسرائیل در منطقه را دارند.

XS
SM
MD
LG