لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۵

سرویس مخفی آمریکا از زخمی شدن بیش از ۶۰ نیروی امنیتی در اعتراضات دو روز اخیر در نزدیکی کاخ سفید خبر داد


اعتراضات در واشنگتن
اعتراضات در واشنگتن

سرویس مخفی آمریکا، که مسئولیت حفاظت از کاخ سفید و رئیس جمهوری ایالات متحده را بر عهده دارد، در بیانیه‌ای کتبی که روز یکشنبه ۱۱ خرداد منتشر کرد از زخمی شدن بیش از ۶۰ نیروی امنیتی در جریان اعتراضاتی که پس از مرگ جرج فلوید طی جمعه شب تا یکشنبه صبح در نزدیکی کاخ سفید برپا شده بود، خبر داد.

در این بیانیه آمده است: «برخی از تظاهرکنندگان بارها تلاش کردند حفاظ‌های امنیتی را در هم بشکنند، و به شش خودرو سرویس مخفی نیز آسیب رساندند.»

این بیانیه ضمن تایید «موارد متعدد آسیب‌دیدگی چندین مامور سرویس مخفی و نیروهای ویژه به خاطر برخورد آجر، سنگ، بطری، ترقه، و دیگر اشیای پرتاب‌شده [توسط معترضان] به سوی آنها،» اضافه کرد که «پرسنل سرویس مخفی همچنین به طور مستقیم و با مشت و لگد مورد حمله و در معرض ترشحات بدن [معترضان] قرار گرفتند. در مجموع ۱۱ مامور که زخمی شده بودند به یک بیمارستان محلی منتقل شدند و به خاطر جراحات‌شان، که تهدید جانی علیه آنها محسوب نمی‌شد، تحت درمان قرار گرفتند.»

سرویس مخفی با بیان این که «هیچ فردی از حفاظ‌های کاخ سفید عبور نکرد و هیچکدام از افرادی که توسط ماموران سرویس مخفی محافظت می‌شوند نیز در معرض خطر قرار نگرفتند» افزود، «افسران سرویس مخفی یک نفر را بازداشت کردند.»

در این بیانیه آمده است: «سرویس مخفی حق برگزاری تجمع را محترم می‌شمارد، و ما از افراد می‌خواهیم جهت ایمنی همه، آن را به صورت مسالمت‌آمیز انجام دهند.»

پیتر نوشِم، رئیس پلیس شهر واشنگتن، اعلام کرد که پلیس پایتخت در اعتراضات شنبه شب ۱۷ نفر را در آن شهر بازداشت کرده است.

وی روز یکشنبه در یک نشست خبری با خبرنگاران همچنین گفت که یازده مامور پلیس در جریان اعتراضات زخمی شدند- که البته هیچکدام از آنها در معرض خطر جانی قرار ندارد - اما یکی از آنها به دلیل شکستگی استخوان پا از چند نقطه به دلیل اصابت یک قطعه سنگ پرتاب‌شده توسط معترضان امروز تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

آقای نوشِم گفت: «ما همیشه در واشنگتن از اعتراض‌های مسالمت‌آمیز استقبال می‌کنیم. این در جامعه آمریکایی ما ضروری است. اما نمی‌توانیم اجازه دهیم افرادی به قصد تخریب اموال به شهر ما بیایند، یا آن که به مردم آسیب برسانند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG