لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۴

پرزیدنت ترامپ عملکرد سرویس مخفی را در مقابل اعتراضات نزدیک کاخ سفید ستود


پرزیدنت ترامپ روز شنبه از پاسخ سرویس مخفی ایالات متحده به تظاهرات شبانه در محوطه خارج از کاخ سفید ستایش کرد.

پرزیدنت ترامپ در یکی از چند توئیت خود درباره تظاهرات نزدیک اقامتگاه رسمی او گفت، «سرویس مخفی ایالات متحده شب گذشته در کاخ سفید عالی کار کرد. آنها نه تنها کاملا حرفه‌ای هستند، بلکه خیلی خونسرد هستند. من داخل بودم، هر حرکتی را دیدم و نمی‌توانستم بیش از آن احساس امنیت کنم.»

ترامپ تاکید کرد افسران سرویس مخفی، که وظیفه‌شان محافظت از کاخ سفید است، اجازه دادند تا معترضان «هر چه می‌خواهند فریاد بزنند و رجزخوانی کنند،» اما «هرگز نگذاشتند (کنترل) از دستشان خارج شود.»

ترامپ نوشت، این «به اصطلاح معترضان که بطور ماهرانه‌ای در کاخ سفید مدیریت شدند کمترین ارتباطی با یاد و خاطره جرج فلوید نداشتند. آنها فقط آمدند که مشکل درست کنند. سرویس مخفی آنها را به سادگی جمع و جور کرد.»

تظاهرات اعتراضی نزدیک کاخ سفید در ادامه اعتراضات و راهپیمایی‌های متعدد دیگری است که در بیش از ۳۰ شهر در سراسر ایالات متحده، در واکنش به مرگ جرج فلوید در روز دوشنبه در مینه‌سوتا رخ داد. جرج فلوید یک مرد ۴۶ ساله سیاهپوست آفریقایی آمریکایی است که یک مامور پلیس سفیدپوست هنگام بازداشت او به ظن کلاهبرداری، که یک جرم غیرخشن است، برای چند دقیقه با زانو روی گردن او نشست و مدتی بعد در بازداشت جان سپرد. پلیس بعدا گفت فلوید هنگام دستگیری مقاومت می‌کرد.

تیم والتس فرماندار مینیاپولیس روز شنبه در یک نشست خبری اعلام کرد به دنبال اعتراضات بسیار مخرب شبانه در منطقه مینیاپولیس، برای «بسیج کامل گارد ملی» اقدام خواهد کرد.

فرماندار والتس گفت: «شب گذشته یک تظاهر مسخره مثلا برای مرگ جرج فلوید یا بی‌عدالتی بود.» او افزود در حالی که «حمله به جامعه مدنی و تزریق وحشت به آن بود.»

والتس گفت، آنچه ما برای اجرای عدالت در مورد فلوید انجام می‌دهیم هیچ بهانه‌ای نیست تا این جماعت به سمت گارد ملی شلیک کنند، کسب و کارها را به آتش بکشند و زندگی متمدنانه را مختل کنند.

درک چاوین، مامور پلیسی که بیش از هشت دقیقه با زانو روی گردن جرج فلوید نشسته بود، روز شنبه به دو فقره قتل متهم شد. وی با حکم ۲۵ سال زندان برای فقره نخست، و حداکثر ۱۰ سال برای دومی مواجه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG